Cuma , Eylül 17 2021
Ana Sayfa / Sağlık ve Tıp / Ciddi Nörolojik Sorunlara Neden Olan Gende Önemli Keşif

Ciddi Nörolojik Sorunlara Neden Olan Gende Önemli Keşif

Araştırmacılar, bir dizi şiddetli nörolojik soruna neden olan gen üzerinde çığır açan bir genetik keşif yaptılar.

Murdoch Çocuk Araştırma Enstitüsü (MCRI) tarafından yönetilen ve Human Mutation dergisinin Ekim sayısında yayımlanan bir araştırma çalışmasında, KIF1A genindeki iki yeni mutasyonun nadir sinir bozukluklarına neden olduğunu bulundu.

MCRI araştırmacısı Dr. Simranpreet Kaur, KIF1A genindeki mutasyonların beyin hücrelerinde nöron adı verilen ‘trafik sıkışıklığına’ neden olduğunu ve çok çeşitli ilerleyici beyin bozukluklarını tetiklediğini ifade etti.

Ciddi Nörolojik Sorunlara Neden Olan Gende Önemli Keşif 1

Dr. Kaur: “KAND semptomları genellikle doğumda veya erken çocuklukta ortaya çıkar, değişen şiddete sahiptir ve yaşamın beş yılı içinde ölümle sonuçlanabilir. Klinik özellikler diğer nörolojik bozukluklarla örtüştüğü için, çocuklara yanlış tanı konabilir veya uzun süre tanı konulmayabilir. Çalışmamız ile, mutasyon havuzunu daha da genişleterek, KAND ve ilgili bozukluklara neden olan yeni KIF1A gen hatalarını bularak daha fazla tanı konması hedeflenmekte” dedi.

Dr. Kaur, gelişmiş genetik teknikleri kullanarak, araştırma ekibinin daha önce KAND ile ilişkili olmayan bir bozukluk olan Rett sendromlu bir kızın KIF1A geninde daha önce keşfedilmemiş bir mutasyona sahip olduğunu belirlediğini söyledi. Bu tespit sürecinin 15 yıllık zorlu bir teşhis yolculuğuyla elde edildiğini ekledi. Dr. Kaur: “Kızın, daha sonra beyindeki KIF1A’nın işlevini etkileyen KIF1A genini bozan bir mutasyona sahip olduğunu göstermek için bir dizi test yöntemi kullandık. Rett sendromuyla örtüşen klinik özelliklere sahip diğer üç çalışma katılımcısının tümü, KIF1A işlevini azaltan mutasyonlara sahipti. Bu, KIF1A kusurlarının, Rett sendromuyla örtüşen özelliklerin gelişimine katkıda bulunduğunu gösterdi” dedi.

MCRI Profesörü John Christodoulou de, çalışmanın, etkilenen çocuklar ve aileleri üzerinde potansiyel olarak kritik bir etkiye sahip olabilecek KAND’li kişiler için kişiselleştirilmiş tedavileri keşfetme fırsatları yarattığını söyledi. Profesör Christodoulou, KIF1A geninin genetik testinin genetik olarak teşhis edilmemiş Rett sendromlu bireyler için standart olmasını önerdiğini söyledi.

Ciddi Nörolojik Sorunlara Neden Olan Gende Önemli Keşif

Christodoulou: “Diğer nörogelişimsel bozukluklarla Rett sendromlu hastaların klinik semptomlarının önemli ölçüde örtüşmesi nedeniyle, kesin bir genetik tanı koymak zor olabilir. Bununla birlikte, yeni nesil dizilemedeki son gelişmeler, zihinsel engelliliğe, şiddetli epilepsiye ve/veya bireylerin Rett sendromuna benzerliklere sahip olduğu otistik davranışlara neden olduğu bilinen artan bir gen listesinde yeni mutasyonları belirlememizi sağladı ve bu nedenle kesin bir genetik tanı sağladı” dedi.

Makale: Expansion of the phenotypic spectrum of de novo missense variants in kinesin family member 1A ( KIF1A ). Human Mutation, 2020; 41 (10): 1761 DOI: 10.1002/humu.24079

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.