Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Deneyler / CERN’de Yapılan Deneyler

CERN’de Yapılan Deneyler

cern-deneyi-ekipmanları13.7 milyar yıl önce meydana gelen  ‘big bang’ ile açığa çıkan akıl almaz enerji nasıl oldu da sonsuz boşluğa ısı ve ışık olarak dağılacağına “kütle” kazandığı yani maddeye, galaksilere, yıldızlara dönüştüğü sorusuna bilim adamlarının yanıtı atom-altı parçacık “Higgs parçacığı” olabileceği oldu.

CERN’de Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi bu olması muhtemel olarak atom-altı parçacığı bulmak için kolları sıvadı.

Araştırmalarda dünyanın en büyük ve karmaşık bilimsel enstrümanlarını kullanılarak maddenin temel bileşeni bulunmaya çalışılmaktadır.

Peki bu deney nasıl yapılıyor? Yapılan deneyle parçacıklar ışık hızına yakın bir hızda hareket ettirilmekte ve bu süreçte parçacıkların etkileşimden alınan veriler sayesinde fizikçiler doğanın temel yasaları ve atom altı parçacıklar hakkında fikir sahibi olmayı ummaktadırlar.

CERN Deneyinde Çarpişma
CERN Deneyinde Çarpişma

Deneyde kullanılan araçlar (Büyük Hadron Çarpıştırıcısı) temel olarak parçacık hızlandırıcı ve dedektörlerden oluşmaktadır. Uygulama hızlandırıcıda Güneş merkezindeki enerjiden yaklaşık 100 bin kat daha fazla enerji yoğunlaşması sağlanarak yüksek hızlara ulaşmış parçacıkların sabit hedeflere veya kendileri arasında çarpıştırılarak açığa çıkan enerjiden yeni parçacıklar üretmeye dayanıyor.

 

 

Daha detaylı bilgi için tıklayınız

 

 

2 Yorumlar

  1. İrfan Behlül KARADEMİR

    Çok teşekkürler güzel bir bilgi olmuş😂😂

  2. Gerçekten teşekkür ederim. Çok işime yaradı. Teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.