Cuma , Haziran 25 2021
Ana Sayfa / Haberler / Canlı Bombayı Tespit Sistemi Geliştirildi

Canlı Bombayı Tespit Sistemi Geliştirildi

TÜBİTAK ortaklığıyla yapılan çalışmalar sonucunda Türk mühendisler canlı bombayı 10 metre uzaktan tespit edecek x-ray’dan güçlü bir sistem geliştirdi. Uzaktan bombayı algılama sistemine sahip bu icat, insan sağlığına da zararlı değil.

Büyük tehlike arz eden “canlı bombalar” artık anında tespit edilebilecek. Uzaktan algılama olarak bilinen bu sistem ile bomba, silah, bıçak, uyuşturucu taşıyan insanlar uzaktan anlaşılabilecek.

Yeni sistem, Milli Savunma Bakanlığı, TÜBİTAK, Uluslararası Yüksek Teknoloji Laboratuarı ve Bilkent NANOTAM’ın ortaklığı ile geliştirildi. “Terahertz Görüntüleme Sistemi” olarak hayatımıza girecek olan sistem, ile sivil ve askeri tesislerin girişinde insan üzerinde gizlenen bütün tehlikeli maddeler uzaktan tespit edilebilecek.

Canlı Bomba Tespit X_Ray Cihazı
Canlı Bomba Tespit X_Ray Cihazı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün konuyla ilgili yaptığı açıklamasında; Sistem ile 10 metre uzaklıkta 3 santimetre çözünürlükte görüntü alınacak. Bu görüntü ile üzerinde silah, bıçak ve bomba gibi tehlikeli obje taşıyan insanlar güvenli bir uzaklıktan tespit edilecek. Ayrıca savunma sanayi, ulusal güvenlik, havacılık, uzay sanayisinde kullanılan fiber kompozit malzemelerin üretim öncesi kalite kontrolü, biyoloji ve sağlık bilimleri, tahribatsız ölçümlendirme, gıda ve tarımsal ürünlerin kalite kontrolü yapılabilecek. Uyuşturucu ve yasa dışı kimyasal malzemelerin tespiti de 10 metreye kadar yapılabilecek” dedi.

Ayrıca Ergün’ün açıklamasına göre bu sistem, güvenli bir mesafeden görüntü alabilmesi nedeniyle hamile bayanlar ve çocuklara yönelik bir zarar vermiyor.

Sistemin, sisli ortamda bile çalışacağını söyleyen Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Bahattin Türetken; “Farklı biyolojik, kimyasal ve patlayıcı maddelerin izleri 0.1-3 terahertz frekans bandında elde edilecek ve üzerinde tehlikeli obje taşıyan insanlar güvenli bir uzaklıktan tespit edilecek” dedi.

2 Yorumlar

  1. bencede iyki böyle bir şey geliştirilmişş

  2. bu sistem sayesinde bir çok tehlikeyi atlatırız. Gerçekten çok başarılı ve polislerde olması gereken bir şey

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.