Çarşamba , Haziran 23 2021
Ana Sayfa / Koronavirüs / Buzullar Yüzyıllar Boyunca COVID-19’un Hikayesini Anlatacak

Buzullar Yüzyıllar Boyunca COVID-19’un Hikayesini Anlatacak

Ohio Eyalet Üniversitesi’nden bilim adamları, Dünya’nın kabuğunun, Dünya’nın uzun zaman çizelgesinin geri kalanı için muhtemel COVID-19 ( koronavirüs ) kanıtları taşıyacağını söylüyor. Bunun nedeni hem küresel bir pandeminin çevresel belirtileri hem de virüsler ve bakteriler gibi patojenlerin kar ve buzda etkili bir şekilde donması.

OSU’nun Byrd Polar ve İklim Araştırma Merkezi’nden bilim adamları, dünyanın en uzak bölgelerindeki virüslere karşı buz çekirdeklerini test ettiler. Bu çekirdeklerin insanlık tarihi kaydını doğrulamanın bir yolu olduğunu belirtiyorlar.

buzul

İnsanlar evde kaldıkça ve daha az araba sürdükçe, azot dioksit ve kükürt dioksit seviyeleri Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nin her yerinde düştü. Her ikisi de, esasen gaz ve yağ yakarak oluşan güçlü kirleticilerdir. Azot dioksit ve kükürt dioksit seviyelerindeki bu düşüş, gelecekteki buzul bilimciler tarafından ele geçirilen buz çekirdeklerindeki nitrat ve sülfat seviyelerinde belirginleşecektir.

Tıpkı 1300 yıl önce yaşanan salgın hastalıkların kayıtlarının şuan elimizde olması gibi. Dünyamız her zaman bu tarz felaketlerle karşı karşıya kalmıştır.

Mosley Thompson, “Bugün faydalı olacak bazı dersler olduğunu düşünüyorum. Gerçekten de insanlık tüm tarih boyunca salgınlarla ve felaketlerle karşı karşıya kaldı. Değiştirebileceğimiz şey, bu durum sonrası nasıl tepki verdiğimizdir”.

Kaynak: popularmechanics.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.