Cuma , Haziran 25 2021
Ana Sayfa / Biyoteknoloji / Biyosensörler İle Gerçek Zamanlı Sağlık Takibi

Biyosensörler İle Gerçek Zamanlı Sağlık Takibi

Teknolojideki gelişmeler ile biyosensörler de hızla günlük yaşamımızın bir parçası haline gelmeye başladı. Çok yakında sağlığımızın birçok yönünü evde, gerçek zamanlı olarak izleyebileceğiz.

Geleneksel olarak tıbbi uygulamalarda hastaların durumunu izlemek için kullanılan biyosensörler, bir sağlık durumuna bağlı belirli bir molekülü tespit ederek vücudumuzda neler olduğuna dair bilgi vererek  ve bazı durumlarda eyleme geçirilebilmekte. Son zamanlarda sağlık ve fitness uygulamaları için kendine geniş bir pazar oluşturan biyosensör teknolojisine sahip cihazlar, 2020 yılında devasal bir pazar haline gelmesi öngörülüyor. Bu süreçte yeni teknolojilerin hem hastalar hem de tüketiciler için daha erişilebilir olması bekleniyor.

biyosensörler

Evde İzleme

Günümüzde, bakım noktası uygulamaları biyosensörlerin temel kullanımını oluşturmaktadır. Bu alanda, yoğun bakım için beyindeki kan oksijen seviyelerini ölçmek için minimal invaziv bir sonda geliştiren İsviçre’deki Luciole Medical gibi şirketleri görülmekte. Biyosensör pazarının en hızlı büyüyen segmenti, örneğin diyabet hastaları tarafından kullanılan glikoz monitörleri örnek olarak verilebilir. Medtech şirketleri, herkesin evde kullanabileceği daha küçük, daha ucuz ve kullanımı kolay biyosensör cihazları geliştirmek için çalışmakta.

Biyosensörler ile kendi kendine izleme, hastanede aylık randevudan evde günlük izlemeye geçerek hemen hemen her kronik hastalığın bakımını etkileme potansiyeline sahip. Bu, semptomları tahmin etmeye ve hastalığın ilerlemesini önlemeye yardımcı olabilir. Evde izleme, insanların doktorları tarafından verilen tedavilere uymalarını sağlamada da büyük bir etki yaratabilir. Çalışmalar, insanların yaklaşık %50’sinin reçete edildiği gibi kronik hastalıklar için ilaç almadığını, bu da uzun vadede ciddi komplikasyonlara ve hatta ölüme neden olabileceğini göstermiştir.

Bu genellikle, uyuşturucunun yan etkilerden ve AIDS çevresindeki damgalamadan etkilendiği HIV ilacı için geçerlidir. Gilead şu anda, içerdiği HIV ilacının yutulup alınmadığını tespit edebilen ve hastayı akıllı telefonlarından bilgilendiren dijital bir hap kullanarak klinik bir çalışma yürütmektedir. Dijital hap, midedeki asit tarafından aktive edilir ve bilgiyi bir bulut sunucusuna gönderen bir radyo frekansı yayıcısını tetikler.

biyosensörler 1

Akıl hastalığı tedavilerini izlemek için de benzer bir kavram kullanılmaktadır. Şizofreni, bipolar bozukluk ve depresyonda kullanılan aripiprazol alımını izlemek için Otsuka Pharmaceutical tarafından geliştirilen bir dijital hap 2017’de FDA tarafından onaylandı.

Biyosensörler ayrıca, genellikle daha düşük dozların tedaviyi başarısız kıldığı ve aşırı dozun ciddi olumsuz etkilere neden olduğu dar bir terapötik aralık gösteren kanser tedavilerinin izlenmesine yardımcı olabilir. École Polytechnique Fédérale de Lausanne’nin bir parçası olan Lucentix, bir ilacın bir damla kan veya tükürükteki konsantrasyonunu ölçebilen düşük maliyetli bir biyosensör geliştirmekte. Teknoloji, hedef ilacın varlığında floresan üreten bir moleküle dayanmaktadır. Şirkete göre, anti-kanser ajanları da dahil olmak üzere hastalarda yaygın olarak izlenen çok sayıda farklı ilacı algılayacak şekilde uyarlanabilmekte.

Gerçek Zamanlı İzleme

Ter biyosensörleri geliştiren bir ABD şirketi Eccrine Systems araştırmacısı Andrew Jajack: “Hastalığı teşhis etmenin birçok yolu, anlık belirteçlere dayanıyor. Ancak giyilebilir sensörler ile gerçek zamanlı sağlık izleme, vücutta neler olduğuna dair daha karmaşık bir resim görebilirsiniz. Bu tek başına bir hastalık yelpazesinde daha fazla teşhis tekniğine yol açacaktır ”dedi.

Son zamanlarda, ABD merkezli Profusa, doku oksijenini sürekli ve gerçek zamanlı olarak izleyen bir cihaz için Avrupa onayını aldı. Biyosensörün periferik arter hastalığı, diyabetik ülserler, uyku apnesi, kronik obstrüktif akciğer hastalığı ve rekonstrüktif cerrahi gibi uygulamaları bulunmakta.

biyosensörler 2

Şirket ayrıca sürekli bir glikoz monitörü geliştirmekte. Diyabet, gerçek zamanlı önlemlerin, hastaların nöropati veya diyabetik ülser gibi komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemesine veya geciktirmesine önemli ölçüde yardımcı olabileceği bir alan. Bu alanda, birden fazla şirket, artık iğnelere dayanmayan glikoz biyosensörleri geliştirmekte.

Gelecekte, aynı anda birden fazla sağlık göstergesini ölçerek gerçek zamanlı izlemenin gücü artırılacaktır. Fransız şirketi Chronolife, Servier ile ortaklaşa, altı fizyolojik parametreyi ölçebilen ve kronik hastalıklardan muzdarip insanların durumunu izlemek için bir telefon uygulaması ile iletişim kurabilen çoklu sensörlere sahip akıllı bir tişört geliştiriyor. İsviçre merkezli bir başlangıç olan Biofourmis, şu anda aynı anda 22 sağlık parametresini ölçebilen giyilebilir bir izleme platformu geliştiriyor.

Biyosensörlerin Geleceği

“Bir sorun olduğunu belirttiği anda arabalarımızı araba servisine getirmemiz aynı zamanda saçma ve korkutucu değil mi, ancak bunu kendi sinyallerimizle yapmıyoruz?” Tıbbi Fütürist yazar. Yakında, biyosensörler doktorların hastalarını teşhis etmeleri ve izlemeleri için standart bir yol haline gelebilir. Kişiselleştirilmiş tıbbın ortaya çıkmasıyla, biyosensörler hızla kaçınılmaz hale gelebilir.

Bununla birlikte, sağlığımızın her özelliğini izlemek için biyosensörler rutin olarak kullanılmadan önce hala uzun bir yol var. Ayrıca, bu biyosensörlerin birçoğu uzaktan izlendiğinden ve internete bağlandığından, veri gizliliği endişeleriyle birlikte gelir, bu da onları potansiyel olarak hacklenebilir hale gelme riski bulunmakta. Teknolojinin hala gelişim aşamasında olduğu, bu nedenle maksimum potansiyeline ulaşması birkaç yıl alacağı öngörülmekte.

Kaynak: Labiotech.eu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.