Çarşamba , Haziran 23 2021
Ana Sayfa / Biyoteknoloji / Biyoelektriksel Anlayış ve Hücre Biyolojisi

Biyoelektriksel Anlayış ve Hücre Biyolojisi

Canlılar; hücreleri nefes almak, vücut ısısını dengelemek, büyümek için ve diğer birçok günlük süreçte farkında olmasalar da sistematik bir şekilde kullanırlar. Tüm bu süreçlerde farklı ortamlarda ve farklı amaçlarla kullanılabilen hücrelerin bu karmaşık yapısı bilim adamlarını her defasında hayrete düşürmeye devam etmekte.

Warwick Üniversitesi’nden araştırmacılar da, gelecekte şimdilerde bilinmeyen birçok sorunun cevabını bulabilmek için hücrelerin bir biyoelektriksel konsept ile incelenebileceğini söylediler.

Biyoelektriksel Anlayış ve Hücre Biyolojisi

Warwick Üniversitesi, Yaşam Bilimleri Fakültesinden Prof. Orkun Soyer: “Anahtar fonksiyonlardan sorumlu hücresel “makineler” biyoloji araştırmasının odağı olmuştur ve daha önce bu süreçlerin moleküler ve genetik temellerini araştıran araştırmalara rağmen, farklı koşullarda hücrelerin davranışını hala tam olarak anlayamıyor ve tahmin edemiyoruz.” dedi.

Günümüzde özellikle, tek hücre davranışındaki heterojenitenin temeli ve çevresel uyaranlara karşı verilen farklı metabolik, transkripsiyonel veya mekanik yanıtların oluşma süreci hala büyük ölçüde açıklanamamıştır.

Warwick Üniversitesi’nden araştırmacılar, Royal Society Interface dergisinde yayımladıkları ‘Biyoelektrik anlayış ve hücre biyolojisinin mühendisliği’ adlı makaleleri ile hücrelerin davranışlarının; genetik, fizik ve fizyolojinin bir kombinasyonuyla hücrelerin biyoelektriksel konseptine  dayandırılarak açıklanabileceğini savundular.

Dr. Orkun Soyer: “Hücrelerin temel kimyasına bakıldığında, biyolojik olaylarda elektriğin önemli olduğunu söyleyebiliriz. Burada hücrelerin elektriksel varlıklar olarak anlaşılmasının, hücresel fonksiyonu tam olarak anlama, tahmin etme ve modüle etme yolunu açacağını savunuyoruz. Hücresel fonksiyonlar anlaşıldığında, örneğin homeostazla ilgili koşullar gibi sağlık üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Kalp yetmezliği veya diyabet gibi konularda, hücrelerdeki biyoelektrikliği manipüle edebilirsek, yeni tedavi yollarını araştırma şansını yakalayabiliriz ” dedi.

Makale: “Bioelectrical understanding and engineering of cell biology” Journal of The Royal Society Interface, 2020; 17 (166): 20200013 DOI: 10.1098/rsif.2020.0013

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.