Cuma , Eylül 17 2021
Ana Sayfa / Çocuklar İçin Bilim / Bilim Laboratuvarlarının Çocukların Eğitimindeki Önemli Rolü

Bilim Laboratuvarlarının Çocukların Eğitimindeki Önemli Rolü

Bilimi temel olarak gerçekleri anlama çabası olarak ifade edebiliriz. Çevremizdeki dünyayı keşfetmek, yeni şeyler öğrenmek, kavramları anlayabilmek vb. birçok farklı konuda bilime ve yöntemlerine ihtiyaç duyarız.

Erken çocukluk döneminde bilimsel öğrenmeyi teşvik etmek için aktif, uygulamalı öğrenmenin önemi üzerine birçok bilimsel çalışma yapılmasına rağmen, günümüzde hala bazı eğitimcilerin sınıflarda kavramlar üzerine ifadesel anlatımlarla gerçekleşen eğitimin “biraz da alışkanlıklar nedeniyle” tek başına yeterli olduğuna inandıkları söylenebilir. Etkin öğrenmenin “özellikle temel bilimlerde” ancak bilim laboratuvarı deneyleri ile birleştirildiğinde sağlanabileceği birçok defa kanıtlanmıştır.

Bilim Laboratuvarlarının Çocukların Eğitimindeki Önemli Rolü

Bilim laboratuvarı deneyleri öğrencilerde bilimsel düşüncenin gelişimini teşvik etmekle beraber çocukları gerçekleri ezberlemekten ziyade, etraflarındaki şeyleri, dünyayı düşünerek ve test ederek anlamalarına olanak verir. Deneyler öğrencilere soru sorma, cevap verme, araştırma yapma ve veri toplama metodolojilerini öğrenip alışkanlık haline getirme olanağını sağlar.

Yeni fikirler keşfetmek, bilimi öğrenmenin ayrılmaz bir parçasıdır. Bilim deneyleri keşif ve öğrenmeyi teşvik eder. Öğrencilerin bilgi arayışları sırasında yeni fikirler ve kavramlar keşfetmesi amaçlanır. Bu sayede alternatif kavramını benimser, farklı alanlarda işler yapmaya çalışır ve neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını deneme yanılma metodlarıyla bulabilirler.

Bilim deneyleri çocukların devam eden entelektüel gelişimlerinde çok önemli katkılar sağlamaktadır. Bilim laboratuvarlarda, çocuklar meraklarını gidermek ve sorularına cevap bulabilmek için zaman, alan ve kaynaklara ulaşabilirler. Bu denli önemli bir eğitim ve öğretim aracını okulların ders programlarına dahil etmeleri, dahil olanların da pasif olan laboratuvarları etkin hale getirmeleri önem arz etmektedir. Türkiye’de son yıllarda bilim laboratuvarlarındaki artış sevindirici olmakla beraber henüz yeterli seviyede, yaygın ve etkin kullanılamadığını belirtmek gerekir. Umarız en kısa zamanda bu yeterliliği sağlayıp genç nesillerimize bilimi daha yakın kılarız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.