Cuma , Eylül 17 2021
Ana Sayfa / Nanoteknoloji / Bilim İnsanları Ultrason Görüntülemede Yeni Bir Yaklaşım Geliştirdiler

Bilim İnsanları Ultrason Görüntülemede Yeni Bir Yaklaşım Geliştirdiler

North Carolina Eyalet Üniversitesi’ndeki araştırmacılar yaptıkları son çalışmada, ultrason görüntüleri oluşturmak için yeni bir teknik geliştirdiler.

Yeni yaklaşım, mevcut tekniklerden önemli ölçüde basit ve teknoloji maliyetlerini önemli ölçüde düşürebilme potansiyeline sahip. Yapılan çalışmanın makalesi, ACS Applied Materials & Interfaces dergisinde “Direct Acoustic Imaging using a Piezoelectric Organic Light-Emitting Diode adıyla yayımlandı.

Makalenin yazarlarından Xiaoning Jiang. “Geleneksel ultrason cihazları, ultrasonik dalgaları algılayan ve bunları elektrik sinyaline dönüştüren bir alıcıya sahiptir. Çalışmaızda biz, elektrik sinyali işlemeyi tamamen ortadan kaldıran bir cihaz geliştirdik” dedi.

Bilim İnsanları Ultrason Görüntülemede Yeni Bir Yaklaşım Önerdiler

Araştırmacıların geliştirdiği, bir piezoelektrik kristal ve bir organik ışık yayan diyot (OLED) içeren bir alıcı, ultrasonik bir dalga kristale çarptığında, voltaj üretmekte ve bu da OLED’in yanmasına neden olmakta. Başka bir deyişle, görüntü, alıcının içine yerleştirilmiş olan OLED ekranında belirmekte.

Çalışmanın yazarlarından Franky So: “Prototipimiz bir kavram kanıtıdır, bu yüzden onu 10 piksele 10 piksellik bir OLED dizisiyle tasarladık, ama çözünürlüğü önemli ölçüde artırarak bunu kolaylıkla 500 piksele 500 piksel’e çıkarabiliriz. Geleneksel ultrason görüntüleme probları, üretim maliyetlerini artıran binlerce güç çevirici dizisi içerdikleri için 100.000$’dan daha pahalı olabilir. Geliştirdiğimiz cihaz ile ultrason alıcı-görüntüleme birimlerini 100 dolar seviyesinde üretmemiz mümkün olabilir” dedi.

Jiang: “Bu gerçekten ultrason için tamamen yeni bir alan, bu nedenle potansiyel uygulamaları keşfetmeye yeni başlıyoruz. Ancak, yapısal sağlık izleme bağlamında tahribatsız muayene, değerlendirme ve teftişler gibi bariz yakın vadeli uygulamalar mevcut” diye ekledi.

Araştırmacılar ticari uygulamalar için işbirliklerine açık olduklarını söylediler.

Kaynak: Nanowerk.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.