Cuma , Eylül 17 2021
Ana Sayfa / Haberler / Bilim İnsanları, İğnesiz Arı Balında Doğal ve Nadir Bulunan, Sağlıklı Bir Şeker Türünü Tanımladılar

Bilim İnsanları, İğnesiz Arı Balında Doğal ve Nadir Bulunan, Sağlıklı Bir Şeker Türünü Tanımladılar

Bilim insanları son çalışmalarında, başka hiçbir gıdada bulunmayan yerli iğnesiz arı balında nadir bulunan, sağlıklı bir şekeri tanımladılar.

Queensland Üniversitesi’nden organik kimyager Doç. Mary Fletcher, yerli halkların uzun zamandır sağlık açısından olumlu özelliklere sahip olan bu yerel iğnesiz arı balından haberdar olduklarını söyledi. Fletcher: İkisi Malezya’da ve biri Brezilya’da olmak üzere Avustralya’ya özgü iki iğnesiz arı türünden gelen balı test ettik ve şekerlerinin yüzde 85’inin daha önce düşünüldüğü gibi maltoz değil, trehaloz olduğunu gördük. Trehalozun düşük glisemik indeksi (GI) olan nadir bir şeker olduğunu ve başka hiçbir gıdada ana bileşen olarak bulunmamaktadır” dedi.

Bilim İnsanları, İğnesiz Arı Balında Doğal Olarak Nadir Bulunan, Sağlıklı Bir Şeker Türünü Tanımladılar

“Geleneksel olarak, arısız balın diyabet için iyi olduğu düşünülmüştür ve şimdi nedenini biliyoruz – daha düşük bir GI’ye sahip olmak, şekerin kan dolaşımına emilmesinin daha uzun sürmesi anlamına gelir, bu nedenle glikozda bir artış olmaz. İlginç bir şekilde trehaloz aynı zamanda akaryojeniktir, bu da diş çürümesine neden olmadığı anlamına gelir” diye ekledi Fletcher.

Yapılan çalışmada, bulguların iğnesiz arı balı pazarını güçlendireceğini ve yeni fırsatlar yaratacağını söylenmekte. Yüksek ticari değeri nedeniyle insanların diğer balları iğnesiz arı balı olarak satabilecekleri veya ürünü seyrelterek çoğaltabilecekleri konusunda endişeler bulunmakta. Bu nedenle, yapılacak yeni araştırmalar ile, endüstrinin iğnesiz arı balı için bir gıda standardı oluşturması ve bu standartlara göre testlerin yapılması gerektiği vurgulanmakta.

Fletcher: “İnsanlar, sentetik olarak enzimler ve bakterilerle trehaloz yapmanın patentini aldılar, ancak araştırmamız, iğnesiz arı balının tek başına veya diğer yiyeceklerde aynı sağlık yararlarını elde etmek için bir bütün gıda olarak kullanılabileceğini göstermekte” dedi.

Bilim İnsanları, İğnesiz Arı Balında Doğal Olarak Nadir Bulunan, Sağlıklı Bir Şeker Türünü Tanımladılar 1

Dr Fletcher ve araştırma ekibinin çalışması, AgriFutures Avustralya tarafından finanse edilen ve Avustralya Yerli Arı Derneği tarafından desteklenen yeni bir projeyi tetikledi. UQ Queensland Alliance for Agriculture and Food Innovation’dan Dr. Natasha Hungerford ve Biyolojik Bilimler Okulu’ndan Dr. Tobias Smith ile birlikte yürütülen yeni projede, Avustralya iğnesiz arı balının trehaloz içeriğini optimize etmek için depolama ve toplama süreci incelenecek.

Makale:  Stingless bee honey, a novel source of trehalulose: a biologically active disaccharide with health benefits. Scientific Reports, 2020; 10 (1) DOI: 10.1038/s41598-020-68940-0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.