Cuma , Haziran 25 2021
Ana Sayfa / Tarım ve Hayvancılık / Balıklara Alternatif Çevre Dostu Besin: Mikroalgler

Balıklara Alternatif Çevre Dostu Besin: Mikroalgler

Martin Luther Üniversitesi Halle-Wittenberg’den (MLU) bilim adamları tarafından yapılan yeni bir çalışmada, mikroalglerin insanlar için alternatif omega-3 yağ asitleri kaynağı olabileceği ve popüler balık türlerinin üretiminden daha çevre dostu olabileceği açıklandı. Almanya’da mikroalg üretiminin çevresel etkilerinin araştıran bu çalışma Journal of Applied Phycology’de yayımlandı.

Balıklara Alternatif Çevre Dostu Besin Maddeleri, Mikroalgler

Mikroalgler, başlangıçta alternatif yakıtlar için bir hammadde olarak değerlendirilirken, son dönemde insan diyetinde bir besin kaynağı olabilmesiyle birçok araştırmanın odağı haline geldi. Günümüzde Asya’daki açık havuzlarda üretilen mikroalglerin potansiyel kirlenme riski altında olmaları nedeniyle bazı alg türlerinin fotobiyoreaktörler olarak adlandırılan kapalı sistemlerde yetiştirilmesi tercih edilmektedir. MLU Tarım ve Beslenme Bilimleri Enstitüsü’nden Susann Schade: “Biz de araştırmalarımızda Almanya’daki fotobiyoreaktörlerde üretilen mikroalglerin, balıktan daha çevre dostu bir temel besin kaynağı olup olamayacağını araştırdık” dedi.

Çalışmalarda, geliştirilen model ile mikroalg ve balıklardan alınan besinlerin karbon ayak izini karşılaştırıldı ve her iki gıda kaynağının su kütlelerinde asitleşmeyi ve ötrofikasyonu ne kadar arttırdığı analiz edildi. Sonuç olarak, mikro alg tarımının balık üretimi ile çevre üzerinde benzer bir etkiye sahip olduğunu kanıtlandı.

Balıklara Alternatif Çevre Dostu Besin Maddeleri, Mikroalgler 1

Meier: “Mikroalg yetiştiriciliğinin en önemli avantajı, düşük arazi gereksimine sahip olmasıdır. Mikroalgler ortak bir gıda olarak kullanılabilir ise, uzun zincirli omega-3 yağ asitleri için çevre dostu önemli bir alternatif olabilir. Fakat mikroalglerin alternatif ir besin kaynağı olarak düşünülmesi yerine tamamen balığın yerine bir kaynak olarak tercih edilmesi de doğru olmayacaktır” dedi.

Günümüzde bazı algler halihazırda toz veya tablet formunda bir gıda takviyesi olarak ve makarna veya tahıllar gibi gıdalara bir katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Gelecekteki çalışmalar sayesinde, küresel omega-3 yağ asitleri tedariğinde yeni bir alanın oluşması ve bu sayede okyanuslar üzerindeki yükün önemli ölçüde azaltılabilmesi hedeflenmekte.

Makale: Distinct microalgae species for food—part 2: comparative life cycle assessment of microalgae and fish for eicosapentaenoic acid (EPA), docosahexaenoic acid (DHA), and protein. Journal of Applied Phycology, 2020; DOI: 10.1007/s10811-020-02181-6

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.