Cuma , Eylül 17 2021
Ana Sayfa / Biyoteknoloji / Bakterilere Karşı Mücadele Eden Yağlar

Bakterilere Karşı Mücadele Eden Yağlar

Queensland Üniversitesindeki araştırmacılar, hücrelerimizin içindeki yağ damlacıklarının vücudun kendi savunma sisteminin enfeksiyona karşı savaşmasına yardımcı olduğunu keşfetti.

UQ Moleküler Biyolojik Bilimler Enstitüsünde araştırmacı olan Prof. Robert Parton ve Prof. Matt Sweet ile Barselona Üniversitesi’nden Prof. Albert Pol’un yaptıkları ortak çalışmada, bu yağ damlacıklarının hem bir besin kaynağı hem de bakteriyel istilacılara karşı silah olduğunu bulundu.

Parton: “Daha önce bakterilerin sadece lipit damlacıklarını beslenmek için kullandığı düşünülüyordu, ancak bu yağlı damlacıkların patojenler ve hücrelerimiz arasındaki savaşta yer aldığını keşfettik” dedi.

Bakterilere Karşı Mücadele Eden Yağlar

Parton ayrıca: “Yağ, hücrenin cephaneliğinin bir parçasıdır. Hücreler toksik proteinler üretir, onları lipit damlacıklarına paketler ve ardından onları davetsiz misafirlere karşı kullanır. Bu, hücrelerin kendilerini korumalarının, yağları gizli bir silah olarak kullanmalarının ve bize enfeksiyonla savaşmanın yollarına dair yeni bilgiler vermenin yeni bir yolu” dedi.

Antibiyotiğe dirençli süperböcekler artarken, araştırmacılar enfeksiyonla savaşmanın alternatif yollarını bulmaya kararlı. Bir olasılık, vücudun doğal savunmasını artırmaktır. Sweet de: “Makrofaj adı verilen beyaz kan hücrelerinin enfeksiyonu üzerine lipid damlacıklarının, bakterilerin bulunduğu makrofaj kısmına hareket ettiğini gösterdik. Bakteriyel enfeksiyon, beyaz kan hücrelerinin enerji kullanma şeklini de değiştirdi. Lipid damlacıkları, yeterince başka besin olmadığında mitokondri için bir yakıt kaynağı olarak kullanılabilir” dedi.

Hücre biyoloğu olan Parton: “Bir enfeksiyon sırasında, lipid damlacıkları mitokondriden uzaklaşır ve bunun yerine bakterilere saldırarak hücrenin metabolizmasını değiştirir. Bu fenomenden meyve sineklerinde görülmesinden sonra bu araştırmaya devam etmek için ilham alındı. Çoğu insan, lipit damlacıklarının ‘yağ damlacıkları’ olduğunu, yalnızca enerji depolamak için yararlı olduğunu düşünüyordu ancak şimdi hücrede metabolik anahtarlar olarak hareket ettiklerini, enfeksiyona karşı savunma yaptıklarını ve çok daha fazlasını görüyoruz” dedi.

Bir sonraki adımlarının, lipid damlacıklarının bakterileri nasıl hedeflediğini bulmak olduğunu ifade eden Parton: “Vücudun doğal savunmasını anlayarak, ilaca dirençli enfeksiyonlarla savaşmak için antibiyotiklere dayanmayan yeni tedaviler geliştirebiliriz” dedi.

Makale: Sciencedaily.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.