Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Haberler / Firma Basın Bültenleri / Bağlantı İçin Küresel Talebi Karşılamak Üzere Neden Daha Fazla Ku-Bandına İhtiyacımız Var?

Bağlantı İçin Küresel Talebi Karşılamak Üzere Neden Daha Fazla Ku-Bandına İhtiyacımız Var?

SES Spektrum Yönetimi ve Geliştirme Bölümü Kıdemli Müdürü Samuel Blondeau, uydu sektörünün, WRC-15’e Ku-bandında ek spektrum konması talebinin nedenini anlatıyor. 

16 Kasım 2015 – Cenevre’deki ITU’nun Dünya Telsiz Konferansları (WRC), Ku-bandı konusuna odaklanıyor. Konferans gündem maddelerinden biri de; WRC-15’in tartışma konusu olan uydu operatörlerinin daha fazla Ku-bant tahsis edip etmemelerinden oluşuyor.

Günümüzde Ku-bant uydular, video dağıtımı ve canlı yayın için yaygın olarak kullanılmasının yanı sıra, genişbant bağlantısı, VSAT hizmetleri, mobil backhaul, denizcilik ve havacılık hizmetleri gibi birçok veri hizmetleri için de kullanılmaktadır. Bu uygulamaların her biri, son derece bağlı dünyada kritik görevler üstlenmektedir. Aslında Ku-bandı, okyanus aşırı ve açık gökyüzü gibi, karasal şebekelerin erişemediği ve en çok ihtiyaç duyulan yerlere, genişbant bağlantısı sunmak için gerekli mobil ağları için kullanılan birincil spektrum olarak kurulmuştur.

Ancak, Ku-bandı sınırlı bir kaynak olduğundan, son derece kalabalık olmaktadır. 1983 yılında, ana ticari ve sabit uydu kullanımı için kabul edildiğinde, veri ve mobil trafik neredeyse yoktu. Bu yıl ise, veri ve mobil trafiğinin 72000 petabayt rakamını aşması beklenmektedir.

Birden fazla Ku-bant uyduları tek alan üzerinde üst üste binen kapsama sağlarken, frekans bandı hem dünyanın en yoğun nüfuslu bölgelerinde ve okyanus bölgelerde güçlü yeteneği sunan uyduların bir dayanak noktası haline gelmiştir. Tek başına bu özellik bile, Ku-bandı dünya ordusuna son derece çekici kılmaktadır.

Neden Daha Fazla Ku-Bandına İhtiyacımız VarZaten yakında, uydu operatörleri müşterilere daha fazla kapasite sunmak için kolektif yetenek üzerindeki sert tavan isabet edebilirler. Özellikle Asya-Pasifik ve Afrika kıta içindeki daha fazla bant genişliği için gelişen talebe rağmen sanayi, sırf Ku-bandındaki tıkanıklık sebebiyle, müşterilerin büyüyen isteklerine karşı sınırlayıcı olabilir.

Bu sorunun cevabı, ek spektrumdur. Darboğazı hafifletmek için, uydu operatörleri 250 MHz uplink ve EMEA’da downlink , Amerika’da 250 MHz uplink ve Asya-Pasifik’te 300 MHz uplink için talep etmektedirler.

Son üç yılda, uydu sektöründe anahtar oyuncular ile ortaklaşa yürütülen teknik çalışmalar doğrultusunda SES, diğer kullanıcılara müdahalesi olmadan paylaşılabilir spektrum bandı belirlemiştir: Uplink içinde 14,5-14,8 GHz ve downlinkte 13,4-13,65 GHz. Dünya çapında Avrupa dışında yayın uygulamalarla sınırlı olmasına rağmen seçilen uplink bantı hali hazırda uydulara tahsis edilmektedir.

Aynı çalışmalar, bu bant üzerindeki paylaşım kısıtlamalarını kaldırmanın mümkün olduğunu göstermektedir ve askeri uygulamalar ve karasal, uydu operatörleri ile birlikte var olabilmektedir. Dahası, mevcut zemin ve uzay altyapısı zaten bu ek spektrumdan yararlanmak için donatılmıştır ve ihtiyaç duyulan veri ile mobil uygulamaları daha da optimize edilebilir.

Daha fazla spektrum erişimi olmadan, yükün altına giren yalnızca işletmeler değildir. Gelişmekte olan ülkelerin, coğrafi zorlu araziler genelindeki topluluklarla bağlantısını etkinleştirmek için, Ku-banttan daha fazla erişim ihtiyacı olacaktır. E-devlet girişimlerini yürütmek ve dijital içerme programlarını dijital bölünmeye köprü sağlamak isteyen hükümetlerin de Ku-bandı uydu hizmetlerine ihtiyacı vardır. ‘Her zaman, her yerde’ bağlantı ihtiyacının büyümesiyle birlikte, daha fazla Ku-bandı spektrumu, dünyanın en işlek hava ve deniz yolları üzerinde genişbant bağlantısı destekleme potansiyelini açmaktadır.

SES başından itibaren, Ku-bant açmakla ilgili girişimin arkasındaki ana itici güç olmuştur. ITU toplantılarında, farklı frekans bantlarını yürütmek için gerekli sanayi ve teknik uzmanlarla aktif olarak çalışan SES, ilk olarak 2012 yılında, WRC-15’te bu ajandanın gerçekleşmesi için çaba sarfetmiştir.

Aslında uydu sektörünün tamamı tek bir sestir: Kamu Ku-banttaki ek spektrumdan yararlanacaktır. SES de onların, bu spektrum üzerinde birlikte yaşama ile ilgili olabilecek herhangi bir endişeyi gidermek üzere çalışmaya hazırdır. Daha fazla Ku-bandına ‘Evet’ demek, vatandaşlar, şirketler ve küresel ekonomi için çok daha iyi sonuçlara yol açacaktır.

Kaynak: Samuel Blondeau –  www.ses.com (Basın Bülteni)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.