Salı , Ağustos 16 2022
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / Avustralyalı Bilim Adamları Dünya’nın En Küçük Mikroskobunu Ürettiler

Avustralyalı Bilim Adamları Dünya’nın En Küçük Mikroskobunu Ürettiler

Avustralyalı bilim insanları dünyanın en küçük mikroskobunu icat etti. Üretilen mikroskop bir iğne ucu kadarlık boyutuyla vücudumuzun içine girerek kanserli hücreleri tespit edebilecek. Yeni buluş her yıl yüzlerce hastanın hayatını alan meme kanserinin tedavisinde devrim yaratacak.

Buluşla ilgili Prof Dr Robert Mclaughlin şu açıklamalarda bulundu:”Buluşumuzun ilk nedeni cerrahlara yardımcı olabilmekti ve artık doktorlar ameliyat sırasında dokuda daha fazla kanserli hücre olup olmadığını anlayıp, tüm deforme olmuş dokuyu alabilecek.”

Batı Avustralya Üniversitesi araştırma ekibi bir iğne deliğinden küçük olan mikroskopla 3 boyutlu görüntüler elde edebiliyor ve mikroskobu insan derisinin altında kullanabiliyor.

Profesör Christobel Saunders, meme kanseri uzmanı bir cerrah olarak birkaç kez ameliyat riski taşıyan operasyonlarda nano mikroskobu kullanarak tek bir ameliyatta tüm kanserli dokuyu temizleyebildiklerini belirtiyor: “Gerçekten mikroskobik boyutta tüm tümörleri görebiliyoruz yani bir anlamda canlı bir ultrason çekmiş oluyoruz.”

Kaynak: euronews

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.