Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / Atmosferdeki Su Buharı Yenilenebilir Enerji Kaynağı Olabilir

Atmosferdeki Su Buharı Yenilenebilir Enerji Kaynağı Olabilir

Tel Aviv Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, atmosferdeki su buharının gelecekte potansiyel olarak yenilenebilir bir enerji kaynağı olabileceğini ortaya koyuyor.

Araştırmacılar, önceki keşiflerin bulgularına dayanarak, sadece havadaki nemi kullanan küçük bir düşük voltajlı pil üretmeye çalıştılar. Örneğin, 19. yüzyılda İngiliz fizikçi Michael Faraday, su damlacıklarının ikisi arasındaki sürtünme nedeniyle metal yüzeyleri şarj edebileceğini keşfetti. Çok daha yakın tarihli bir çalışmada, bazı metallerin neme maruz kaldığında kendiliğinden bir elektrik yükü oluşturduğunu göstermiştir.

BUHAR

Bilim adamları, yüksek bir bağıl neme maruz kalan iki farklı metal arasındaki voltajı belirlemek için bir laboratuvar deneyi gerçekleştirdiler. Ancak bağıl nem% 60’ın üzerine çıktığında, izole edilmiş iki metal yüzey arasında bir voltaj oluşmaya başladı. Nem seviyesini% 60’ın altına düşürüldüğünde voltaj kayboldu. Doğal koşullarda deneyi gerçekleştirildiğinde, aynı sonuçlar görüldü.

“Su çok özel bir moleküldür. Moleküler çarpışmalar sırasında bir molekülden diğerine elektrik yükü aktarabilir. Sürtünme yoluyla bir tür statik elektrik oluşturabilir. Laboratuvarda elektrik üretmeye çalıştık ve farklı izole metal yüzeylerin atmosferdeki su buharından farklı miktarlarda yük oluşturacağını, ancak sadece hava bağıl nemi% 60’ın üzerinde olduğunda bulduk. ” diyor Prof. Price.

Price’a göre, bu çalışma nem ve enerji kaynağı olarak potansiyeli hakkında yerleşik fikirleri zorlamaktadır. “İnsanlar kuru havanın statik elektriğe yol açtığını biliyorlar ve bazen metal bir kapı koluna dokunduğunuzda sizi ‘şok ediyor’. Su normalde iyi bir elektrik iletkeni olarak düşünülüyor, yüzeyde yük oluşturabilecek bir şey değil. , bağıl nem belirli bir eşiği aştığında işler farklı görünüyor “diyor.

Bununla birlikte araştırmacılar, nemli havanın, yüzeyleri yaklaşık bir voltluk voltajlara yükleme kaynağı olabileceğini gösterdi. ” dolayısıyla havadaki su buharından şarj edilebilecek piller geliştirmek gelecekte pratik bir uygulama olabilir” diye ekliyor Prof.

Sonuç olarak, su buharı özellikle birçok topluluğun hala elektriğe erişemediği ülkelerde yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak önemli olabilir, ancak nemin sürekli % 60 civarında olması gerekiyor.

Kaynak: sciencedaily.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.