Çarşamba , Haziran 23 2021
Ana Sayfa / Genel / Astronomlar Yeni Bir Gezegen Keşfettiler

Astronomlar Yeni Bir Gezegen Keşfettiler

Astronomlardan oluşan bir ekip, herhangi bir yıldızın etkisinde olmayan egzotik bir genç gezegen keşfetti. PSO J318.5-22 adlı gezegen Dünya’dan 80 ışık yılı uzaklıkta yer almakta ve kütlesi Jüpiter’den 6 kat daha fazla.. 12 milyon yıl yaşında olan gezegen genç gezegen kategorisinde.

Keşfedilen Yeni Gezegen
Keşfedilen Yeni Gezegen

Yeni gezegen soluk bir görünümü ve kendine özgü sıcaklığı ile Pan-STARRS 1 (PS1) adlı arama teleskobu tarafından tespit edilmiştir ve sınıfı dev gaz gezegenler sınıfına yakındır. Gözlemciler daha önce bu şekilde uzayda kendi başına serbest yüzen bir gezegen görmediklerini belirttiler. Gezegenin diğer genç gezegenlerin tüm karakteristik özelliklerinin taşıdığı fakat farklı olarak bir yıldızın yörüngesinde olmadan serbest bir şekilde uzayda hareket ettiği ifade ettiler.

Araştırmacılar PSO J318.5 – 22 adlı gezegenin bilinen en düşük kütleli serbest gezegenlerden biri, belki de en düşüğü olduğu söylüyor.

Samanlıkta iğne aramaya benzeyen gezegen arayışlarında bir günde 60000 adet fotoğraf analiz ediliyor. Gezegen araştırmalarında şimdiye kadar elde edilen fotoğraf ve veriler 4000 terabaytlık bir büyüklüğe sahip. Bu da dünyadaki tüm filmler, müzikler ve kitapların toplamından daha büyük bir veri büyüklüğü.

Kaynak: Sciencedaily

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.