Cuma , Haziran 25 2021
Ana Sayfa / Genel / ASELSAN’ın Hibrit Lazer ve Füze Silah Sistemi Çalışmalarında İlk Prototipi Sergilenmeye Hazır

ASELSAN’ın Hibrit Lazer ve Füze Silah Sistemi Çalışmalarında İlk Prototipi Sergilenmeye Hazır

Başta hava savunma olmak üzere bütün dünyada araştırma ve geliştirme çalışmaları süren “lazer silahlar” için Türkiye de çabalarını yoğunlaştırdı. ASELSAN, lazer silahı ve füzeden oluşan bir hibrit hava savunma füzesi geliştiriyor. Sistemin ilk prototipi sergilenmeye hazırlanıyor.

Lazer silahı, uzun menzilde hedefin görevini yapamaz duruma getirme, daha kısa menzilde ise düşürme görevine göre tasarlanıyor. ASELSAN’ın üzerinde çalıştığı sistemin görseli ilk kez DÜNYA’da yer aldı. ASELSAN, silahın mevcut seviye tasarım halini gösterir prototipini, 5-8 Mayıs günleri arasında İstanbul’da yapılacak 12. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF-2015’te sergileyecek.

Türkiye de ASELSAN’ın geliştirdiği sistem de bu alanda ilklerden biri oldu. Lazer teknolojilerinde sağlanan gelişmelerle ilk kez kullanılabilir gerçek lazer silahları tasarımları ortaya çıkmaya başladı. Henüz geliştirme safhasında olan silahlar ABD ve Fransa’nın çeşitli firmaları ya da kuvvetleri tarafından fuarlarda sergileniyor.

ASELSAN'ın Hibrit Lazer ve Füze Silah Sistemi Çalışmalarında İlk Prototipi
ASELSAN’ın Hibrit Lazer ve Füze Silah Sistemi Çalışmalarında İlk Prototipi

ASELSAN da bu alanda kullanılabilir ve platforma uyarlanmış bir modelini IDEF’te sergileyecek. Edinilen bilgilere göre, askeri alanda “devrim” olarak adlandırılan “yönlendirilmiş enerji silah sistemi” yarışında ASELSAN kullanılabilir bir tasarımı gerçekleştirdi. ASELSAN hibrit sistemi, 20kW bir lazer silahı ile konvansiyonel alçak irtifa hava savunma silahının birlikte çalıştığı bir tasarıma sahip. “Hibrit Silah Sistemi”, hafif, modüler ve stabilize bir taret üzerinde füze atıcı sistemi ve daha kısa menzilde ani beliren tehditlere karşı etkili olacak lazer silah sistemi ile hava platformlarına, insansız hava araçlarına ve seyir füzelerine karşı alçak irtifa hava savunma imkanı sağlayacak şekilde tasarlandı.

Sistem nasıl çalışacak?

Lazer sistemi kısa ve uzun menzilde iki ayrı fonksiyonu taşıyacak. Uzun menzilde, lazer silahı hava tehdidine yönlendirilerek, caydırma, görevini yapamaz hale getirme görevi üstlenecek. Yakın menzilde ise lazer silahının etkisiyle ve “ışık hızında” bir müdahaleyle tehdit imha edilecek. Lazer silahının en önemli özelliklerinden biri ise kesintisiz ve düşük maliyetli bir müdahale imkanı tanıması. ASELSAN’ın mevcut çözüme ilave olarak, daha uzun menzilli ve daha güçlü lazer silahı geliştirilmesi için ayrıca Ar- Ge ve geliştirme çalışması yaptığı öğrenildi.

ASELSAN’ın lazer silah sistemi dışında IDEF’te iki yeni ürünü daha göstereceği öğrenildi. Şirketin yoğunlaştığı alanlardan biri olan torpido ve torpido karşı sistemleri alanında, torpido karşı sistemi kapsamında üretilen TORK isimli torpidosu da ilk kez fuarda sergilenecek ve bilgi verilecek. Kara araçlarına takılabilen, Tanksavar Füze Sistemi de IDEF’te gösterilecek. Bu sistem, tekerlekli ve paletli zırhlı araçlara takılabiliyor ve tank başta olmak üzere yüksek korumalı zırhlı araçlara karşı koruma sağlıyor.

IDEF’te en büyük alan ASELSAN’ın

Öte yandan, İstanbul’da yapılacak, dünyanın önemli savunma sanayii fuarlarından 12. IDEF 2015– Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda ASELSAN’ın, önceki yıllarda olduğu gibi fuardaki en geniş alanı aldığı ve büyüklüğün 2 bin 200 m2’ye ulaştığı kaydedildi.

Kaynak: Mehmet KAYA – Dunya.com

Bir yorum

  1. helal aselsana

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.