Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Haberler / ASELSAN ve ROKETSAN Tarafından Üretilen Türkiye’nin İlk Alçak İrtifa Füzesi Görücüye Çıktı

ASELSAN ve ROKETSAN Tarafından Üretilen Türkiye’nin İlk Alçak İrtifa Füzesi Görücüye Çıktı

ASELSAN ve ROKETSAN Tarafından Üretilen Türkiye’nin İlk Alçak İrtifa Füzesi Görücüye Çıktı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin alçak irtifa hava savunma ihtiyacının milli imkanlarla karşılanması amacıyla 2011 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığınca başlatılan, Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A) Projesi kapsamında yurt içinde geliştirilen ve üretilen füzelerin ilk deneme atışları başarıyla gerçekleştirildi.

HİSAR-A Türkiye'nin İlk Yerli Alçak İrtifa Füzesi Denemesi
HİSAR-A Türkiye’nin İlk Yerli Alçak İrtifa Füzesi Denemesi

Savunma Sanayii Müsteşarlığından yapılan yazılı açıklamada, proje çerçevesinde yurt içinde geliştirilen ve üretilen füzelerin ilk deneme atışlarının Tuz Gölü atış sahasında yapıldığı bildirildi. Yapılan testlerde füzenin, fırlatma aracından sorunsuz bir şekilde ayrıldığı ve hesaplanan yörüngede kararlı bir şekilde uçuşunu tamamladığı belirtilen açıklamada, “Deneme atışları sırasında radar ve diğer ölçüm cihazlarıyla füzeye ilişkin veriler planlandığı şekilde alındı” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, ana yükleniciliğini ASELSAN firmasının yürüttüğü HİSAR-A Projesi’nde, radar, komuta kontrol ve atış kontrol sistemlerinin ASELSAN, füze sistemlerinin de ROKETSAN firması tarafından geliştirildiği, projede yurt içinden çok sayıda sanayi kuruluşunun da görev aldığı kaydedildi.

Alçak irtifa hava savunma füze sisteminin Türk mühendisleri tarafından tasarlandığına işaret edilen açıklamada, dikey fırlatma kabiliyeti sayesinde tüm hava unsurlarına karşı koruma sağlayan sistemin 2017 yılında TSK envanterine girmesinin planlandığı hatırlatıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.