Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Sağlık ve Tıp / Araştırmacılar Yumurtalık Kanseri Tespiti İçin Hızlı Tanı Testi Geliştirdiler

Araştırmacılar Yumurtalık Kanseri Tespiti İçin Hızlı Tanı Testi Geliştirdiler

CA125 saptaması, tümördeki anormal şeker yapılarının hedeflenmesi ile birleştirildiğinde kanserin saptanma olasılığı artırılabilir.

Dişi üreme yolu dokularında bulunan ve bir plazma membran glikoproteini olan CA125 antijeni, yumurtalık kanserinin saptanması için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak erken evre kanserlerini belirlemede kendi başına zayıf bir saptama olasılığı bulunur.

Finlandiya Turku Üniversitesi’nde Profesör Kim Pettersson liderliğindeki araştırma grubunun amacı, kanser dokusundan modifiye edilmiş şeker yapılarının tespitini kullanan yeni testler geliştirmek. Yakın zamanda yayımlanan çalışma makalesinde, araştırma grubunun yumurtalık kanserini hastanın kan örneğinden tespit edebilen bu hızlı ve hassas bakım noktası tanı testini nasıl geliştirdiğini anlatılmakta.

Araştırmacılar Yumurtalık Kanseri Tespiti İçin Hızlı Tanı Testi Geliştirdiler

Anormal şeker yapıları erken kanser teşhisinde kullanılabilir

Çalışmada geliştirilen, çalıştırması kolay ve hızlı test ile yumurtalık kanseri, 30 dakika içinde bir kan örneğinden daha doğru tespit edilebildiği ifade ediliyor. Biyokimya Anabilim Dalı Biyoteknoloji biriminin teknolojileri, etiket teknolojisi ve hızlı testlerdeki uzmanlıkları bu çalışmada etkin olarak kullanılmıştır. Çalışmanın ilk yazarı Doktora Adayı Sherif Bayoumy: “Geleneksel CA125 tanıları ile karşılaştırıldığında, yumurtalık kanserini tespit etmede yeni testin duyarlılığı 4,5 kat daha yüksek” dedi.

Amaç, bu umut verici sonuçları daha geniş bir hasta grubunu ve diğer kanserleri kapsayacak şekilde genişletmek ve daha ileri tetkiklere ve tedavi seçeneklerine ilerlemeyi kolaylaştırmak için klinik kullanım için hızlı testler geliştirmek. Profesör Kim: “Alınan sonuçlar erken kanser teşhisi için son derece umut verici. Şu anda diğer kanserlerde benzer yaklaşımların işlevselliğini inceliyoruz. Hastalığı olabildiğince erken tespit etmek son derece önemlidir” diye ekledi.

Makale: Glycovariant-based lateral flow immunoassay to detect ovarian cancer–associated serum CA125, Communications Biology (2020). DOI: 10.1038/s42003-020-01191-x

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.