Salı , Ağustos 16 2022
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / Antik Kaya Analizleri İki Milyar Yıl Önce Dünya’da Bilinenden Çok Daha Yüksek Oksijen Seviyesi Olabileceğini Gösteriyor

Antik Kaya Analizleri İki Milyar Yıl Önce Dünya’da Bilinenden Çok Daha Yüksek Oksijen Seviyesi Olabileceğini Gösteriyor

Estonya’daki Alberta ve Tartu Üniversitelerinden bilim adamlarının yaptıkları yeni bir araştırmaya göre, Dünya tarihinin erken dönemleri oksijen açısından daha önce düşünüldüğünden çok daha fazla zengin olabilir. Çalışma daha önce kabul edilen modellerin aksine 2 milyar yıl önce yüksek oksijen seviyeleri için önemli kanıtlar sunuyor.

UAlberta bilim adamları tarafından yönetilen uluslararası projede, 2 milyar yıl önce birikmiş ve karbon açısından zengin tortul kayalar incelendi. Kayalar analiz edildiğinde, oluştuğu dönemdeki Dünya yüzeyin yüksek derecede molibden, renyumun ve uranyum izotop oranları da dahil olmak üzere bazı elementlerin varlığı konusunda önemli ipuçlarına ulaşıldı.

Bu iki milyar yıllık şungit, Dünya'nın başındaki balsamlı, oksijen açısından zengin koşullara dair kanıtlar göstermekte. Credit - K. Paiste.
Credit – K. Paiste.

Alberta Üniversitesi Yer ve Atmosfer Bilimleri Bölümünde doktora yapan Kaarel Mänd. “Bu çalışmada incelenen metal konsantrasyonları bizlere önemli bilgiler vermekte ve özellikle şungitinlerin biriktiği zamanlar yüksek oksijen seviyesine işaret etmekte. Şaşırtıcı bir şekilde, Dünya’nın karbon ve oksijen döngülerinin geniş çapta kabul gören birçok modeli, şungit taşının oksijen seviyelerinde hızlı bir düşüş sırasında birikmesi gerektiğini öngörmekte” dedi. Ayrıca Mänd, elde ettiğikleri sonuçların hakim olan görüşle çelişmekte olduğunu ve bu sonuçların erken Dünya’da karbon ve oksijen döngülerini neyin sürüklediğini konusunun yeniden düşünülmesine olanak sağladığını ifade etti.

Yeni bulgular aynı zamanda karmaşık yaşamın evrimi hakkında da fikir vermekte. Dünya’nın protozoik zamanı ökaryotların ortaya çıktığı dönemdir. Ökaryotlar, tüm karmaşık yaşamın öncüsüdür ve gelişmeleri için çevrelerinde yüksek oksijen seviyeleri gerektirir. Çalışma, erken Dünya’da karmaşık yaşamın evrimi için uygun koşulların, daha önce düşünülenden çok daha önce başladığı fikrini güçlendirmekte.

Makale: Kaarel Mänd et al, Palaeoproterozoic oxygenated oceans following the Lomagundi–Jatuli Event, Nature Geoscience (2020). DOI: 10.1038/s41561-020-0558-5

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.