Çarşamba , Haziran 23 2021
Ana Sayfa / Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 / Robot Dünyası / Analizlere Göre Robot Pazarı COVID-19’dan Olumsuz Etkilendi

Analizlere Göre Robot Pazarı COVID-19’dan Olumsuz Etkilendi

Robot pazarı için büyüme tahminleri, Covid-19 salgını başlamadan önce olumluyken, pandemi dönemiyle bu tahminler olumsuza çevrildi. Bu olumsuz tablonun içerisinde tek umut verici alan cobot pazarı oldu. Cobot piyasası pandemi döneminde özellikle 2020 ve 2021 dengesi için olumlu sonuçlar verebileceği öngörülmekte.

Akıllı üretim konusunda uzmanlaşmış bir pazar araştırma şirketi olan Interact Analysis’in verilerine göre, endüstriyel robot sevkiyatlarında, 2018’in ortasından itibaren arka arkaya dört çeyrek boyunca negatif büyüme yaşandı. Aşağı yönlü sonuçlar, genel küresel imalat faaliyetindeki yavaşlama sebebiyle gerçekleşti ve bu da makine ve otomasyon ekipmanında zayıf harcamalara yol açtı.

endüstriyel robotlar

2019’un sonunda iyileşme belirtileri ortaya çıktı ve orta vadeli büyüme oranı olumlu oldu. Zayıf ama toparlanan bir 2019’dan sonra, Interact Analysis başlangıçta 2020 robot pazarının güçlü bir şekilde toparlanmasını beklediğini açıkladı. Ancak COVID-19, piyasa gelir tahminini %5’e yakın pozitif büyümeden %3’ten fazla negatif büyümeye çevrilmesine neden oldu. Interact, piyasanın 2021’de hızlı büyümeye döneceğini ve uzun vadede salgının endüstriyel otomasyon için mevcut eğilimleri hızlandıracağını öngörmekte.

endüstriyel robotların 2019-2023 gelir tahminleri

Revize Edilmiş 2020 ve 2021 Tahminleri

Interact’ın yeni temel senaryosu, küresel endüstriyel robot pazarının 2020 yılında gelirlerde %3,6 ve sevkiyatlarda %3,7 düşeceğini öngörüyor. Bu, sırasıyla %4,8 ve %7,7’lik pozitif büyüme COVID tahminiyle karşılaştırılıyor. Firma, 2021’de güçlü bir toparlanma olacağını ve son kullanıcıların 2020’de ertelenen otomasyon planlarını ve projelerine devam edeceğini  öngörmekte. Her üç senaryo da en kötü durumda daha yavaş bir hızda olsa da 2021’den bir toparlanma olduğunu gösteriyor.

Salgının fabrika ve depo otomasyonu oranlarında uzun vadeli bir artışa yol açacağının, ancak mümkün olan en iyi senaryoda bile firma 2022’den önce gelirlerin COVID öncesi tahmin oranlarına dönmesini beklenmemekte.

Cobotlar (İşbirlikçi Robotlar)

Cobot; paylaşılan bir alanda insan robot etkileşimli imalat sistemlerine yönelik tasarlanmış robotlara verilen addır.

cobot, işbirlikçi robot

Interact analizcisi Maya Xiao’a göre, cobot’lar için hala pozitif bir büyüme tahmin edilmekte, bunun en önemli üç nedeni;

  • Geleneksel robot pazarıyla karşılaştırıldığında, yavaşlama ve salgın isabet patlaması döneminde işbirlikçi robot pazarı. 2020 için orijinal büyüme oranı tahmini %30’un üzerinde olması. COVID-19 pazarı etkiledi, ancak yine de pozitif büyümesini sürdürmesi
  • Uygulama endüstrisi açısından, elektronik, yarı iletkenler ve lojistik gibi daha fazla işbirlikçi robot uygulaması olan endüstrilerin, COVID-19 tarafından otomotiv endüstrisi kadar olumsuz etkilenmemesi.
  • Endüstriyel robotların kurulumu, devreye alınması ve eğitimi insan gücü gerektirir. COVID-19 kontrol önlemleri bunları imkansız kılması. Göreceli olarak, işbirlikçi robotların kullanımı daha kolay olması ve pandemi sırasında kapsamlı eğitim ihtiyacını az olması.

İşbrilikçi Robotlar, cobotlar için 2017-2027 Gelir Tahminleri

Kaynak: Designnews.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.