Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / Altı Bağlantılı Güneş Pili Verimlilikte İki Dünya Rekoru Kırdı

Altı Bağlantılı Güneş Pili Verimlilikte İki Dünya Rekoru Kırdı

Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’ndaki (NREL) bilim adamları yaklaşık %50 verimliliğe sahip bir güneş pili ürettiler.

Yapılan çalışma ile konsantre aydınlatma altında ölçülen altı bağlantılı güneş pili %47,1 ile en yüksek güneş dönüşüm verimliliğinde dünya rekorunu kırdı. Güneş aydınlatması altında ise yine aynı hücrenin bir çeşidi %39.2 ile dünya verimlilik rekorunu elde etti.

Nature Energy (2020) dergisinde bilim adamları John Geisz, Ryan France, Kevin Schulte, Myles Steiner, Andrew Norman, Harvey Guthrey, Matthew Young, Tao Song ve Thomas Moriarty’nin yaptıkları “143 güneş konsantrasyonu altında %47,1 dönüşüm verimliliğine sahip altı bağlantı III-V güneş pilleri” başlıklı ortak çalışmalarında, geliştirdikleri cihaz ile çok bağlantılı güneş pillerinin potansiyelinin artırılabileceğini ifade ettiler.

Altı Bağlantı Güneş Pili Verimlilikte İki Dünya Rekoru Kırdı

NREL araştırmacıları cihazı yapabilmek için, periyodik tabloda bulunan çok çeşitli ışık emme özelliklerine sahip olan III-V malzemeleri üzerine çalıştılar. Hücrenin altı bağlantısının her biri (fotoaktif katmanlar), güneş spektrumunun belirli bir kısmından ışık yakalamak için özel olarak tasarlandı. Cihaz bu bağlantıların performansını desteklemek için yaklaşık 140 farklı III-V materyal katmanı içermekte ve buna rağmen yapı bir insan saçından üç kat daha ince. Günümüzde yüksek verimli yapıları ve üretim maliyetleri nedeniyle III-V güneş pilleri çoğunlukla III-V’nin etkin performansıyla uydulara güç vermek için kullanılmakta.

France, güneş pilinin %50 verimliliği aşma potansiyelini ulaşılabilir olduğunu, ancak termodinamiğin getirdiği temel sınırlar nedeniyle %100 verimliliğe ulaşılamadığını açıkladı.

Diğer bir bilim adamı Geisz ise, şu anda %50 verimliliğin üstündeki ana araştırma engelinin, hücre içindeki akım akışını engelleyen direnç bariyerlerini azaltmak olduğunu söyledi. Bu arada, NREL’in ayrıca III-V güneş pillerinin maliyetini azaltmakla meşgul olduğunu ve bu yüksek verimli cihazlar için yeni pazarlar sağladığını belirtti.

Makale: John F. Geisz, Ryan M. France, Kevin L. Schulte, Myles A. Steiner, Andrew G. Norman, Harvey L. Guthrey, Matthew R. Young, Tao Song, Thomas Moriarty. Six-junction III–V solar cells with 47.1% conversion efficiency under 143 Suns concentrationNature Energy, 2020; DOI: 10.1038/s41560-020-0598-5

Kaynak: ScienceDaily

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.