Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Enerji / Alternatif Enerjiler

Alternatif Enerjiler

Alternatif Enerjiler
Alternatif Enerjiler

Dünyada gelişen teknolojiler ve özellikle belirli bölgelerde hızla artan sanayileşme sonucunda artarak devam etmekte olan karbodiyoksit salınımı dünyamız için tehlike sinyalleri vermeye başladı.

Küresel ısınma olarak sonuçlarını gördüğümüz  bu hızlı kirlenmenin karşısındaki tek çözüm alternatif enerjilerin daha yaygın olarak kullanımı olduğu belirtilmektedir.

Peki enerjinin ne kadarı alternatif enerjiden karşılanmalı ?

2050 yılında dünya enerji ihtiyacının 1/3 ‘ünün güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi alternatif enerji kaynaklarından elde edilmesi öngörülüyor.

İklim değişikliği, nüfus artışı ve fosil yakıtların azalması gelecekte alternatif enerjilerin günümüzden çok daha fazla önemli olacağının habercisi.

Alternatif enerjiler, fosil yakıtlar ve nükleer enerjiler gibi istenmeyen sonuçlara neden olacak enerji kaynakları olmadığı gibi yenilenebilir olmaları maliyet açısından da büyük avantajlar sağlamakta. Bu enerjileri; biyokütle enerjileri, rüzgar enerjileri, güneş enerjisi, jeotermal enerjiler, hidroelektrik enerji şeklinde sıralayabiliriz.

Bu enerji kaynaklarının kombinasyonları 21. yüzyılda insanoğlunun sağlıklı bir ortamda yaşamını sürdürebilmesi için en önemli alternatif olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.