Salı , Ağustos 16 2022
Ana Sayfa / Deneyler / Aile Ortamı Ergen Beyin Gelişimini Etkiliyor

Aile Ortamı Ergen Beyin Gelişimini Etkiliyor

İsveç Karolinska Institutet’teki araştırmacıların PNAS dergisinde yayımlanan çalışmasında, ergenlik döneminde çevrenin ve sosyoekonomik durumun bilişsel yeteneği ve beyin gelişimini etkilediği açıklandı. Çalışmada, sadece erken bebeklik döneminde değil aynı zamanda ergenlik döneminde de aile ortamının ne kadar önemli olduğu vurgulandı.

Aile Ortamı Ergen Beyin Gelişimini Etkiliyor

Genetik faktörler ve sosyo ekonomik  eşitsizlikler (SES) eğitimsel kazanımda büyük rol oynamaktadır ve her ikisi de beyin yapısı ve bilişteki farklılıklar ile ilişkilidir. Daha önceki çalışmalarda çevresel etkiler incelenirken, genetik ve SES’in ilişkisi yapılan bu çalışmaya kadar dikkate alınmamıştır.

Avrupa’daki farklı sosyoekonomik ortamlardan 551 ergeni kapsayan bu çalışmada, 14 yaşında katılımcılardan DNA örnekleri alındı, ardından deneklerin beyin MR’ları çekildi ve bilişsel testleri yapıldı. Araştırmacılar gençleri beş yıl sonra tekrar incelediklerinde, genlerin ve çevrenin ergenlik döneminde beynin gelişimini nasıl etkilediğini gördüler. Keşfettikleri şey, SES eşitsizliklerinin, özellikle de ebeveyn eğitiminin, kortikal gelişimin küresel yönleri ile ilişkili olduğunu ve ergenlik döneminde beyin gelişimi üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olduğu oldu.

Aile Ortamı Ergen Beyin Gelişimini Etkiliyor, grafik

Bilişsel Nörobilim Bölümü’de profesör olan ve makalenin baş araştırmacısı Torkel Klingberg: “Bu durumun kronik stres, diyet veya entelektüel stimülasyon gibi bir dizi olası açıklama var, ancak çalışma sadece erken çocukluk döneminin değil, çevrenin de ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” dedi.

Çalışma sonuçlarının gelecekte eğitim politikalarda da etkisinin olabileceği öngörülmekte.

Makale: Cognitive and brain development is independently influenced by socioeconomic status and polygenic scores for educational attainment. Proceedings of the National Academy of Sciences, 2020; 202001228 DOI: 10.1073/pnas.2001228117

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.