Cuma , Haziran 25 2021
Ana Sayfa / Deneyler / Acaba Kendi Başınıza Kalıp Gerçekten Düşünebiliyor Muyuz ?

Acaba Kendi Başınıza Kalıp Gerçekten Düşünebiliyor Muyuz ?

Yapılan yeni bir çalışmaya göre, günümüzde insanların çoğu dış dünyaya odaklanarak yaşamakta ve yalnız başlarına düşünerek vakit harcamaktan pek hoşlanmamaktadırlar.

Acaba Kendi Başınıza Kalıp Gerçekten Düşünebiliyor Musunuz
Acaba Kendi Başınıza Kalıp Gerçekten Düşünebiliyor Musunuz

Virginia Üniversitesi’nin öncülüğünde yapılan yeni bir psikolojik araştırmaya göre, çoğu insanın kendi içinde rahat olmadığı tespit edildi.

Virginia Üniversitesi’nden Timothy Wilson, ark. ve Harvard Üniversitesi’nden araştırmacılar belli yaş aralıkları için yaptıkları çalışmada katılımcıların 6 ila 15 dakika arasında bir odada; telefon, okuyacak veya yazacak bir materyal olmadan kendileriyle yalnız kalarak düşünmelerini istemişler, bu süre sonunda katılımcılara sorular yöneltmişlerdir. Alınan cevaplara göre katılımcıların bu durumdan pek hoşlanmadıkları, düşünmek yerine başka şeyler yapmak istediklerini tespit etmişler ve yaşları 18 ila 77 arasında olan katılımcıların büyük çoğunluğunda benzer eğilim olduğu gözlemlemişlerdir.

Katılımcıların çoğunun daha çok müzik dinlemek veya bir akıllı telefon kullanarak harici aktiviteler yapmaktan zevk aldığı, hatta bazılarının yalnız kalıp düşünmek yerine hafif elektrik şoku verilerek elektriği hissettiklerinde bir butona basmayı tercih ettiği gözlemlenmiştir.

Bu çalışmada, Amerikalıların çoğunun zamanını televizyon izleyerek, sosyalleşerek veya okuyarak geçirmekte oldukları, rahatlamak ve düşünmek için çok az vakit ayırdıkaları tespit edilmiştir. Hatta anlamsız aktiviteler yapmak bile oturup yalnız başına düşünmeye göre daha fazla tercih edilmiştir.

Çalışmanın öncülerinden Wilson; “İnsanlar gündüz düşlerini ve fantazileri severler ama bu spontane geliştiği durumlarda zevkli olmaktadır, ama insanlara düşünmesi gerektiği söylendiğinde bu pek eğlenceli görülmemektedir. Zihnimiz dünya ile meşgul olacak şekilde tasarlanmıştır, biz kendi başımıza olsak da odağımız yine dış dünyadadır ve meditasyon veya düşünce tekniklerinin uygulanması yerine insanların çoğu dış dünyadaki faaliyetleri daha fazla tercih etmektedirler” şeklinde konuyu açıklamıştır.

Kaynak: Sciencedaily

Makale Referansı: T. D. Wilson, D. A. Reinhard, E. C. Westgate, D. T. Gilbert, N. Ellerbeck, C. Hahn, C. L. Brown, A. Shaked. Just think: The challenges of the disengaged mind.Science, 2014; 345 (6192)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.