Cuma , Haziran 25 2021
Ana Sayfa / Zeka Oyunları / 45 Saniyeyi Nasıl Buluruz ?

45 Saniyeyi Nasıl Buluruz ?

Elimizde yakıldığında 1 dakika içinde biten ip parçasından 2 tane var ancak ip parçaları homojen değil (yani ipin ortası çok hızlı yanarken sonu çok yavaş yanabilir).

ip parcaşıİki ipte aynı özelliklere sahip. Bu 2 ip parçasını kullanarak 45 saniye süreyi ölçebilir misiniz?

3 Yorumlar

  1. 3 uçtan birden yakarım.ipin biri tamamen bittiği anda (30sn gemiş olacak) diğer yanmayan (4.) uç ta yakıldığında 15sn de o ipte yanmış olacağından toplam 45 sn elde edilmiş olur.

  2. 1. ipi iki ucundan yakarız. İpin yanması bittiğinde 30 saniye geçmiştir. 1. ipte her iki uçtan yakılan alevler ipin belli bir yerinde buluşur. 2. ipi işte bu buluşma noktasından ve bir ucundan yakarız. Böylece 15 saniye elde ederiz. Toplamda 45 saniye olur.

  3. iki ipi birinin ucu diğerinin ortasına gelecek şekilde birleştiririz. Her iki ipin yan yana geldiği kısmı boydan kalemle çizerek dört eşit parçaya böleriz ve herhangi bir uçtan ipi yakarız yanma iki ipin birleştiği noktaya gelinceye kadar zamanı dikkate almayız yani yanma birinin ucuna ve diğerinin ortasına gelinceye dek. Bu noktadan itibaren devam eden yanma üçüncü çizgiye geldiğinde 45 sn tamamlanmış olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.