Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 / 3D Yazıcılar / 3D Yazıcılar ile Otomasyonlu Ortak Üretim Hatları Oluşturmak

3D Yazıcılar ile Otomasyonlu Ortak Üretim Hatları Oluşturmak

3D baskı veya eklemeli imalat teknolojileri günümüzde birçok endüstride benimsenmeye ve kullanılmaya başlamıştır. Başlarda prototipleme teknolojileri üzerine yoğunlaşılmış olmasına rağmen, son dönemde teknolojinin büyük ölçekli üretimler için de uygun hale getirilmesi amaçlanmaktadır.

Bu amaçla Hollanda da fon destekçileri tarafından finanse edilen MKB-Innovatiestimulering Regio&Topsectoren (MIT), AM-FLOW ve Oceanz gibi kurum ve kuruluşlar Endüstri 4.0’a geçiş sürecinde, eklemeli imalat teknolojilerinin geliştirilmesi için yoğun olarak çalışmaktalar.

Günümüzde, 3D CAD tasarımı ve 3D baskı işlemi tamamen dijital otamda geçekleşmekte. Fakat 3D baskı işleminden sonra kalan tüm operasyonlar analog ve manuel işçilikle (temizlik, tanımlama, sıralama ve kalite değerlendirmeleri vb.) sürdürülmektedir. Bu kısıtları ortadan kaldırmak amacıyla Hollanda’nın önde gelen 3D Baskı servis sağlayıcılarından olan Oceanz ve 3D baskı ve eklemeli imalat konusunda uzman bir tedarikçi olan AM-FLOW, tam otomatik uçtan uca teknolojiyle donatılmış, 3D baskı teknolojisine sahip ve büyük oranda otomasyana sahip bir üretim hattı çözümü önerdiler.

3D Yazıcılar ile Ortak Üretim Otomasyonlu Hatlar

Oceanz 3D baskı CEO’su Erik van der Garde: “Diğer 3D baskı servis sağlayıcıları gibi, Oceanz’da da baskı sonrası operasyonlar elle yapılmakta. Bu manuel adımların maliyet ve teslim süreleri üzerinde olumsuz etkileri olmakta. Bu nedenle otomatik tanımlama, yapay zeka ve makine öğrenimi gibi yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve uygulanmasının öneminin farkındayız. Bu sebeple, bu teknolojileri geliştirmek için üretim tesisimizi bir ‘yaşayan laboratuvar’ haline getirdik. Bu yapı bize, üretim sonrası süreçleri kalite ve hız açısından optimize etmek için eşsiz fırsatlar sunmakta” dedi.

Mevcut Covid-19 salgının birçok olumsuz etkisine karşın, eklemeli imalat endüstrisi üzerinde bazı olumlu etkileri oldu. Virüs salgını, otomasyona dayalı dijital imalat süreçlerine geçişte önemli bir itici güç haline geldi. AM-FLOW ve Oceanz da, 3D baskılı üretim sonrası diğer operasyonları otomatikleştirmeye odaklanmakta ve böylece 3D baskının mevcut geleneksel üretim teknolojilerine karşı rekabetçi konumunu güçlendirmeyi hedeflemekte.

AM-FLOW CEO’su Stefan Rink: “Artık sıralı eklemeli imalat, geleneksel seri üretim yöntemleri için ciddi bir alternatif haline gelmeye başlamıştır. Bu süreci doğru yönetebilmek için tamamen dijital bir iş akışı yaratmalı ve manuel işlemleri en aza indirmeliyiz. AM-FLOW teknolojimizle, bu uçtan uca dijital sanayileşmeyi sunabiliyoruz ”dedi.

Kaynak: 3dprintingmedia.network

2 Yorumlar

  1. internet sitenizde sağ tık yaparak yeni bir sekme açamıyoruz hatta yeni sekmeyi geçtim sağ tık çalışmıyor bunu düzeltmenizi tavsiye ederim

    • Ahmet bey öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz.
      İçeriklerin izinsiz kopyalanmasını engellemek amacıyla, mouse üzerindeki sağ tuş özelliği inaktif hale getirilmiştir. Yeni bir sekme açmak isterseniz “Ctrl+Mouse_Sol_Tuşu” ‘nu kullanabilirsiniz.
      İyi günler dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.