Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 / 3D Yazıcılar / 3D Baskılı Tavşana, Kopyalarının Üretilebilmesine Olanak Sağlayan Bilgiler Özel Bir DNA Yapısıyla Eklendi

3D Baskılı Tavşana, Kopyalarının Üretilebilmesine Olanak Sağlayan Bilgiler Özel Bir DNA Yapısıyla Eklendi

Araştırmacılar 3D baskı teknolojisi ile yazılmış polyester bir tavşana, başka yeni tavşanlar basabilmek için taslak bir DNA bilgisi ekledi. Bu bilgi ile araştırmacılar tavşanı birkaç kez çoğaltmayı başardılar. Bu sayede günlük nesnelerde bilgi depolamak için DNA’nın kullanım potansiyelini göstermiş oldular.

Plastik tavşan, Zürih’teki İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nde Robert Grass, ekibi ve İsrail’de bir DNA depolama şirketi olan Erlich Lab’dan Yaniv Erlich tarafından geliştirildi.

3D Baskılı Tavşana, Kopyalarının Üretilebilmesine Olanak Sağlayan Bilgiler Özel Bir DNA Yapısıyla Eklendi

Tavşanı yapmak ve 45 kilobaytlık talimatları kodlamak için dört DNA bazı -adenin (A), sitozin (C), timin (T) ve guanin (G) kullanıldı ve daha sonra karşılık gelen DNA sekansı sentezlendi. DNA, tavşanı oluşturan plastiğe dahil edilmeden önce korunması için mikroskobik cam kürelerle paketlendi.

Takımlar basılan ilk tavşanın kulağından bir parça plastik kesip gömülü DNA’yı incelediler. DNA baz dizisini okumak için bir DNA sıralama makinesi kullandılar ve ardından 3D yazıcı için bu bilgiler talimatlara çevrildi. 3D yazıcı daha sonra DNA içeren cam kürelerle tamamlanmış ikinci, özdeş, plastik bir tavşan üretti. Takımlar daha sonra bu ikinci tavşanı üçüncüsünü üretmek için kullandılar. Bu çoğaltma işlemini toplamda dört kez tekrarladılar. Tavşanlardan biri dokuz ay saklandıktan sonra bile çoğaltma hala mümkün oldu.

Grass: “İlk tavşanlarımızı okuyabildiğimizde son derece mutluyduk. Bir sonraki hedefimiz DNA depolamasını günlük bir teknoloji haline getirmek” dedi. Harvard Üniversitesi’nden George Church de, belleği ile fonksiyonel bir nesnenin üretilebilmesinin “büyük bir adım” olduğunu, DNA depolama yönteminin üretimde talimatların yerel olarak nesnelerde saklanabileceği gelecek uygulamalarda kullanılabileceğini ifade etti.

Oregon Üniversitesi’nden Calin Plesa: “Herhangi bir potansiyel uygulamaya geçişimiz için hala yıllara ihtiyacımız var, ancak bu çalışma şu anda tahmin edemeyeceğimiz yaratıcı kullanımlara ilham verecek kadar kesin” dedi.

Makale: A DNA-of-things storage architecture to create materials with embedded memory, Nature Biotechnology, DOI: https://doi.org/10.1038/s41587-019-0356-z

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.