Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Genel / 2013 Nobel Ödülleri Sahiplerini Buldu

2013 Nobel Ödülleri Sahiplerini Buldu

Nobel Fizik Ödülü

Nobel fizik ödülü, Higgs bozonu teorisiyle ilgili çalışmalarıyla İngiliz bilim adamı Peter Higgs ve Belçikalı bilim adamı François Englert ‘a verildi. Higgs ve Englert, 1960’larda Kainat’taki her şeyin neden kütlesi olduğunu açıklayan bir mekanizma geliştirilmesini öneren fizikçiler arasındaydı. Bu mekanizma, Higgs bozonu adı verilen ve “Tanrı parçacığı” olarak da adlandırılan bir parçacığın varlığına işaret ediyordu.

2013 Nobel Ödülleri Sahiplerini Buldu
2013 Nobel Ödülleri Sahiplerini Buldu

İsviçre’nin Cenevre kentindeki CERN laboratuvarlarında, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı adlı dev cihazda geçtiğimiz yıl yapılan deneyler sonunda Higgs bozonunun varlığı tespit edilmişti. Higgs bozonu, maddenin nasıl kütle sahibi olduğunu açıklamakta kritik bir araç olarak görülüyor.

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi’nin genel sekreteri Staffan Normark, “Bu yılın ödülü her şeyi değiştiren küçük bir şeye veriliyor.” dedi. Belçikalı bilim adamı François Englert, ödülü kazandığının açıklanmasının ardından “çok mutlu” olduğunu söyledi.

Modern fizikte varlığına inanılan, ancak geçtiğimiz yıla kadar kanıtlanamayan Higgs bozonu, ilk defa Edinburg Üniversitesi’nden Peter Higgs tarafından 1960’lı yıllarda ortaya atıldığı için bu fizikçinin adıyla anılıyor.

Higgs bozonu, günümüz fiziğinde elektronları, fotonları ve kuramsal zerrecikleri (kuarkları) anlamamızda kilit öneme sahip. Higgs bozonu diye adlandırılan atom altı unsur, parçacıkların neden kütleye sahip olduğunun anlaşılmasına yardımcı oluyor. Bilim çevreleri, keşfine dek Higgs bozonunu modern fiziğin önünde duran en büyük ve önemli bilmece olarak tanımlıyordu.

Nobel Tıp Ödülü

2013 Nobel Tıp Ödülü’nü Amerikalı bilim insanları James Rothman ve Randy Schekman ve Almanya doğumlu araştırmacı Thomas Suedhof kazandı.

Söz konusu bilim insanlarının proteinler ve diğer materyallerin hücreler içerisinde nasıl taşındığının açıklanmasına dair yaptıkları keşifler dolayısıyla bu ödüle layık görüldükleri ifade edildi. Nobel Komitesi konuyla ilgili yaptığı açıklamada; Rothman, Schekman ve Suedhof’un hücrelerin nakliye sistemleriyle ilgili yaptıkları çalışmaların bilim insanlarının herhangi bir materyalin hücreler içerisinde doğru zamanda doğru yere nasıl ulaştığını anlamalarını sağladığını söyledi.

2013 Nobel Tıp Ödülünü Kazananlar
2013 Nobel Tıp Ödülünü Kazananlar

Açıklamada; hücrelerin nakliye sistemindeki bozuklukların insan sağlığı açısından zararlı etkilerinin olduğu ve nörolojik rahatsızlıklar, diyabet hastalıkları ve bağışıklık sistemi rahatsızlıklarına neden olduğu ifade edildi.

Ödülü kazanan Amerikalı bilim insanı James Rothman Yale Üniversitesinde görev yaparken Randy Schekman Berkeley Üniversitesinde görev yapıyor. Almanya kökenli bilim insanı Thomas Suedhof ise 2008 yılından bu yana Stanford Üniversitesinde çalışmalarına devam ediyor.

Nobel Tıp Ödülü 8 milyon İsveç Kronu yani 926 bin Euro. Aynı ödülü birden fazla kişinin kazanması durumunda, söz konusu ödül bu kişiler arasında paylaştırılıyor. Nobel Ödül Komitesi’nin ödülün nasıl kullanılacağı konusunda herhangi bir kuralı bulunmuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.