Yedi Yıllık Felçli Adam Düşünceleriyle Kontrol Ettiği Robot Kolunu Kullanmayı Başardı

Pittsburgh Üniversitesinde Sağlık Bilimleri ve UPMC tarafından yapılan açıklamaya göre 30 yaşındaki felçli adam bilgisayar ekranındaki sanal kolu 3 boyutlu alarak elektrotlar sayesinde düşünerek hareket ettirmeyi başardı. Yaklaşık 7 sene önce bir motorsiklet kazası geçiren felçli adam bu sayede arkadaşını eline bir robot kol yardımı ile dokunmayı başardı.

Beyin-bilgisayar ara yüzü teknolojisi sayesinde (BCI), kolunu hareket ettiremeyen felçli bir hasta olan Tim Hemmes yapılan deneyde bilgisayara entegre robot sistem sayesinde beyindeki sinyalleri önce bilgisayara ardından da çeşitli algoritmalarla bu sinyaller yardımıyla robot kolunu hareket ettirmeyi başardı. Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkazinden yardımcı doçent  Wei Wang, Ph.D. geldikleri noktanın benzer sıkıntılara sahip hastalar için umut ışığı olacağını belirtti.

Hassas Elektrotlar Sayesinde Hareket İsteğini Robot Kola Gönderebildi

Hassas Elektrotlar Sayesinde Hareket İsteğini Robot Kola Gönderebildi

Operasyon öncesi Tim’in bir kol hareketi videosunu izlerken beyin fonksiyonlarının ve manyetik rezonansının (fMRI) kayıt altına alındığı, electrocortigraphy (ECoG) tekniği ile 28 farklı noktaya yerleştirilen sensörler sayesinde gelen sinyaller daha sonrasında bilgisayara aktarılarak robot kolun hareket etmesini sağlamak amaçlı algoritmalara veri sağlandığı belirtildi.

Yardımcı Doçent Wei Wang ayrıca Tim’in öğrenme sürecinin adım adım ilerlediğini ve gelinen durumda Tim’in %100 olarak beyin kontrolüyle robot kolu hareket ettirebildiği söyledi.

Kaynak: sciencedaily.com

Yazan - Mar 31 2013. Kategori Genel, Robot Dünyası, Sağlık ve Tıp. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Güncel Teknoloji ve Bilim Haberleri, Türkiye ve Dünyada'ki Teknolojik ve Bilimsel Gelişmeleri Yakından Takip Edebilmek İçin Bizi Takip Edebilirsiniz. Teknolojikgelismeler.net adresimizde son dönemde önem kazanan sağlık, yapay zeka, nanoteknoloji, biyoteknoloji, alternatif enerjiler, uzay, robot dünyası, yazılım dünyası ve deneyler başlıkları altında bir çok yazıya ulaşmanız mümkün. Gelişen teknoloji ve bilimsel haberler ve gelişmeler ile birlikte keyifli zeka soruları ve oyunları, ilginç üretim videoları ve birbirinden farklı resimleri adresimizde bulabilirsiniz.

site yapım: İzmir Grafik E-Ticaret Haberleri