Ucuz ve Yüksek Verimli Güneş Pilleri: Perovskit Güneş Pili

Bilim adamları geliştirdikleri perovskit güneş pili sayesinde güneşten elektrik enerjisi üretiminde %12,8 oranında  artış sağlamayı başardılar. Geliştirilen yeni güneş pili 1000 saatten fazla güneş ışığı altında denenerek sabit bir enerji verimliliği sağlayıp sağlamadığı denenmiş ve onaylanmıştır. Gelişmenin mevcut güneş pillerinin üretim maliyetlerinde düşüşe ve üretim verimliliklerinde artışa neden olacağı belirtilmekte. 

Perovskit Güneş Pili İle Daha Verimli ve Ucuz Maliyetli Elektrik Üretimi

Perovskit Güneş Pili İle Daha Verimli ve Ucuz Maliyetli Elektrik Üretimi

Mevcut kullanılan güneş pili teknolojisinde yer alan güneş hücreleri güneş ışığına maruz kaldıklarında elektrik akımının daha etkin iletimini destekleyen bir delikli (boşluklu) taşıma katmanı kullanmaktadır. Bu organik katman üretim maliyetini arttırmakta ve eksikliği üretim verimliliğinde düşüşe neden olmaktadır. Perovskit güneş pilleri ise bu delikli organik malzemeye gerek kalmadan enerji verimliliğini ve maliyeti düşürecek bir yapıya sahiptir.

Çinli bilim adamı Prof. Hongwei Han ve ekibinin geliştirdiği yeni perovskit güneş pilinin 1000 saatten fazla denenerek enerji verimliliği test edilmiş ve başarılı sonuçlar alınmıştır.

Perovskit güneş pilleri ideal gelecekte yenilenebilir enerji için artan talepleri karşılamak için kullanılabilecek.

 

Kaynak: A. Mei, X. Li, L. Liu, Z. Ku, T. Liu, Y. Rong, M. Xu, M. Hu, J. Chen, Y. Yang, M. Gratzel, H. Han. A hole-conductor-free, fully printable mesoscopic perovskite solar cell with high stabilityScience, 2014; 345 (6194): 295 DOI

Yazan - Jul 18 2014. Kategori Alternatif Enerji, Dünya'da Teknoloji, Genel, Güneş Enerjisi, Haberler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “Ucuz ve Yüksek Verimli Güneş Pilleri: Perovskit Güneş Pili”

  1. Gerçekten böyle bir gelişme bekleniyordu. Çünkü bu tarz sistemler çok pahalı, evet doğa dostu ve doğal kaynakları tüketmeyen bir çözüm ama, verimliliği tartışma konusuydu. Bu tarz paneller kuran bir firma ile görüştük ve evin elektrik ihtiyacını karşılayacak bir proje hazırlattık. Fiyat çok pahalıydı ve sistem muazzam yer kaplıyordu. Maliyeti kendini 10 yılda amorti ediyordu. Biz de vazgeçmiştik. Bu anlattığım 4 sene önceydi. Umarım daha hızlı bir gelişme olur bu alanda, çünkü dünyanın artık ihtiyacı var bu tarz çözümlere.

Yorum yaz

Güncel Teknoloji ve Bilim Haberleri, Türkiye ve Dünyada'ki Teknolojik ve Bilimsel Gelişmeleri Yakından Takip Edebilmek İçin Bizi Takip Edebilirsiniz. Teknolojikgelismeler.net adresimizde son dönemde önem kazanan sağlık, yapay zeka, nanoteknoloji, biyoteknoloji, alternatif enerjiler, uzay, robot dünyası, yazılım dünyası ve deneyler başlıkları altında bir çok yazıya ulaşmanız mümkün. Gelişen teknoloji ve bilimsel haberler ve gelişmeler ile birlikte keyifli zeka soruları ve oyunları, ilginç üretim videoları ve birbirinden farklı resimleri adresimizde bulabilirsiniz.

site yapım: İzmir Grafik E-Ticaret Haberleri