Uçan Radyasyon Dedektörü

Uçan Radyasyon Dedektörü

Uçan Radyasyon Dedektörü

İngiltere’de bir laboratuvarda, Fukushima ve Sellafield gibi radyasyondan etkilenmiş bölgelerin radyasyon seviyelerinin tespiti için özel bir uçan radyasyon dedektörü tasarlandı.

Kısaca RISER projesi olarak adlandırılan “akıllı uzaktan radyasyon tespit ekipmanı”, Bristol Üniversitesi ve Ulusal Fizik Laboratuvarı ortak çalışması ve İngiltere Teknoloji Strateji Kurulu tarafından finanse edilmektedir. Bu insansız hava sistemi sayesinde radyasyonlu ortamlarda radyasyon anket sistemi yapılabilmekte.

Uçan Radyasyon Dedektörü ve Navigasyon

Uçan Radyasyon Dedektörü ve Navigasyon

Yapılan navigasyonlu haritalama sistemi sayesinde, elde edilecek veriler ile oluşturulan algoritma çakıştırılarak risk bölgeleri ve müdahale yöntemi tespit edilebilmekte.

Kaynak: University of Bristol

Yazan - Oct 11 2013. Kategori Deneyler, Dünya'da Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Güncel Teknoloji ve Bilim Haberleri, Türkiye ve Dünyada'ki Teknolojik ve Bilimsel Gelişmeleri Yakından Takip Edebilmek İçin Bizi Takip Edebilirsiniz. Teknolojikgelismeler.net adresimizde son dönemde önem kazanan sağlık, yapay zeka, nanoteknoloji, biyoteknoloji, alternatif enerjiler, uzay, robot dünyası, yazılım dünyası ve deneyler başlıkları altında bir çok yazıya ulaşmanız mümkün. Gelişen teknoloji ve bilimsel haberler ve gelişmeler ile birlikte keyifli zeka soruları ve oyunları, ilginç üretim videoları ve birbirinden farklı resimleri adresimizde bulabilirsiniz.

site yapım: İzmir Grafik E-Ticaret Haberleri