Sinyal Yansıtıcı Boya Üretildi

İskenderun Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Muharrem Karaarslan, Doç. Dr. Emin Ünal, Arş. Gör. Olcay Altıntaş ve Oğuzhan Akgöl “Elektromanyetik Dalga Etkisini Azaltan Boya Projesi” ile baz istasyonlarının zararlı etkilerini azaltmayı hedeflediklerini ifade ettiler.

BEÜ 2. AR-GE ve İNOVASYON PROJE PAZARI’nda sunumu yapılan projenin ayrıntıları ise şöyle:

Elektromanyetik sinyalin iletiminin %50 oranında azaldığını gösteren grafik

Resim 1. Yalıtkan bir levha üzerine karışımın püskürtülmesiyle deneysel ortamın hazırlanışı

PROJE ÖZETİ

Günümüz teknoloji çağında, radyasyondan kaynaklı bir çok hastalık türemektedir. İnsan sağlığını tehdit eden bu zararlı sinyallerden korunmak için yepyeni bir fikrimiz var. Radyasyonun etkisini %50 oranında azaltan bir boya geliştirdik. Bu proje, baz istasyonu gibi mikrodalga frekansları yayılımı yapan yerlere yakın binalarda yaşayan insanlar için geliştirilmiştir.

YÖNTEM/MATERYAL ve METOT

Elde edilen nanoteknolojik ürün boyaya karıştırılarak testleri, alıcı-verici antenler ve bir network analizör cihazı ile yapılmıştır. Kaynak antenden gelen mikrodalganın ne kadarının alıcı antene ulaştığı tespit edilmiştir.

Çatısına Baz istasyonu kurulmuş olan bir yapı

Resim 2. Çatısına Baz istasyonu kurulmuş olan bir yapı

AMAÇ/ÖZGÜN DEĞER

Bu projede, baz istasyonları ve bazı radar sistemlerinin yaşam alanımıza ulaşan zararlı etkilerini azaltmayı hedefliyoruz. Radyasyon kaynaklarına yakın (güvenlik mesafesi dahilinde) binaların dış cephelerine uygulanarak, yaşam alanlarının zararlı ışınlara karşı bir kafes haline getirilmesi bu projenin özgün değerini oluşturmaktadır.

Yalıtkan bir levha üzerine karışımın püskürtülmesiyle deneysel ortamın hazırlanışı

Resim 3. Elektromanyetik sinyalin iletiminin %50 oranında azaldığını gösteren grafik

SONUÇ

Elde edilen veriler ışığında, Boya karışımının gelen elektromanyetik sinyali % 50 oranında geri yansıttığı sonucuna ulaşıldı. Bu sayede, zararlı etkilerden yarı yarıya daha az etkilenilecektir.

Yazan - Nov 14 2016. Kategori Nanoteknoloji, Türkiye'de Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Güncel Teknoloji ve Bilim Haberleri, Türkiye ve Dünyada'ki Teknolojik ve Bilimsel Gelişmeleri Yakından Takip Edebilmek İçin Bizi Takip Edebilirsiniz. Teknolojikgelismeler.net adresimizde son dönemde önem kazanan sağlık, yapay zeka, nanoteknoloji, biyoteknoloji, alternatif enerjiler, uzay, robot dünyası, yazılım dünyası ve deneyler başlıkları altında bir çok yazıya ulaşmanız mümkün. Gelişen teknoloji ve bilimsel haberler ve gelişmeler ile birlikte keyifli zeka soruları ve oyunları, ilginç üretim videoları ve birbirinden farklı resimleri adresimizde bulabilirsiniz.

site yapım: İzmir Grafik E-Ticaret Haberleri