Kayıp Uydu ISEE-3 NASA İle Temas Kurdu

nasa-kayip-uydusu-isee3Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, her zaman başına gelmese de bazen uydularını uzayda kaybedebiliyor. NASA tarafından tam 10 yıldır uzayda başıboş bırakılan ISEE-3 uydusu uzun süre sonra yeniden iletişim sağladı. ISEE-3 uydusunun tam 36 yıllık bir uydu olduğunu hatırlatmak isteriz. ISEE-3 uydusunu yeniden kontrol altına almak isteyen NASA bu işi için tam 160.000 dolarlık bir bütçe ayırmış. ISEE-3 ile iletişim kurmaya çalışan birkaç bilim adamı, uyduyla 2 yönlü olarak kontrol sağladıklarını açıkladılar.

ISEE-3 uydusundan sorumlu bilim insanları, aracın genel değerlendirme işlemleri bittiği zaman dünya yörüngesine çekmeye çalışacaklarını belirttiler.  Uydunun dünya yörüngesine yeniden gelmesi için motorlarında çalışma yapılacağı belirtildi.

ISEE-3 uydusuyla 10 seneden sonra ilk temas  Puerto Rico’daki Arecibo Radyo Gözlemevi’nde gerçekleşti. Bilim adamlarını esas ilgilendiren konı ISEE-3 uydusunun 10 yıl derin uzayda elde ettiği veriler.

Yazan - May 30 2014. Kategori Genel, Haberler, Uzay. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Güncel Teknoloji ve Bilim Haberleri, Türkiye ve Dünyada'ki Teknolojik ve Bilimsel Gelişmeleri Yakından Takip Edebilmek İçin Bizi Takip Edebilirsiniz. Teknolojikgelismeler.net adresimizde son dönemde önem kazanan sağlık, yapay zeka, nanoteknoloji, biyoteknoloji, alternatif enerjiler, uzay, robot dünyası, yazılım dünyası ve deneyler başlıkları altında bir çok yazıya ulaşmanız mümkün. Gelişen teknoloji ve bilimsel haberler ve gelişmeler ile birlikte keyifli zeka soruları ve oyunları, ilginç üretim videoları ve birbirinden farklı resimleri adresimizde bulabilirsiniz.

site yapım: İzmir Grafik E-Ticaret Haberleri