Google Play’de Önemli Güvenlik Sorunu: Gizli Anahtarlara Sahip Binlerce Android Uygulaması Bulundu

Kolombiya Üniveristesi’ndeki araştırmacılar, Android’in resmi uygulama indirme platformu olan GooglePlay Store’da kritik güvenlik sorunları olduğunu tespit ettiler.

Google Play üzerinden indirilen bazı android uygulamalarda bulunan gizli anahtarlar

Google Play üzerinden indirilen bazı android uygulamalarda bulunan gizli anahtarlar

Google Play, içinde 1 milyondan fazla uygulama barındıran ve şimdiye kadar yaklaşık 50 milyar uygulama indirme istatistiğine sahip resmi android uygulama indirme aracıdır. Böylesine büyük bir platforma uygulama yükleyebilmek için gerekli ücretin ise sadece 25$ olduğu ve isteyen herkesin kendi uygulamasını buraya ekleyebildiği düşünüldüğünde, uygulamaların güvenlik kontrollerinin de yeterli olamayabileceği olasılığı olduğu düşünülebilir. İşte bu ve vb. varsayımlara dayanarak Kolombiya Üniversitesi’nden bu alanda geniş çapta çalışma yapan ilk araştırmacılar olan Nieh ve Viennot geliştirdikleri “farklı hack tekniğini içi barındıran” Playdrone adı verilen uygulama ile birçok uygulama geliştiricisinin uygulamaları içerisine gizli anahtarlar eklediklerini tespit edilmişlerdir. En basit olarak kullanıcı adlarını ve şifre bilgilerini elde edebilen bu tarz uygulamaların kullanıcılar için tehdit oluşturabileceği ifade etmişlerdir.

Çalışmada ortaya çıkan diğer bulgular ise şöyle;

* Google Play’de bulunan ücretsiz uygulamaların yaklaşık %25’i klon uygulama yani mevcut uygulamaların kopyası

* Bu yoğunluk uygulama satın alma sürecinde performansta düşüklüğe neden olabilmekte.

* Google Play’de yer alan en kötü ilk 10 uygulama listesi, en kötüleri göstermesine rağmen hala bu listede olanlarda milyonlarca indirme olduğu gözlemlenmiştir. Bu nedenle mevcut listenin kaldırılmasının veya daha farklı şekilde kullanıcıya sunulmasının bu indirmeleri azaltabileceği düşünülmekte.

Kaynak: ScienceDaily

Yazan - Jul 11 2014. Kategori Dünya'da Teknoloji, Genel, Haberler, Teknolojik Ürünler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Güncel Teknoloji ve Bilim Haberleri, Türkiye ve Dünyada'ki Teknolojik ve Bilimsel Gelişmeleri Yakından Takip Edebilmek İçin Bizi Takip Edebilirsiniz. Teknolojikgelismeler.net adresimizde son dönemde önem kazanan sağlık, yapay zeka, nanoteknoloji, biyoteknoloji, alternatif enerjiler, uzay, robot dünyası, yazılım dünyası ve deneyler başlıkları altında bir çok yazıya ulaşmanız mümkün. Gelişen teknoloji ve bilimsel haberler ve gelişmeler ile birlikte keyifli zeka soruları ve oyunları, ilginç üretim videoları ve birbirinden farklı resimleri adresimizde bulabilirsiniz.

site yapım: İzmir Grafik E-Ticaret Haberleri