Gökbilimciler Geliştirdikleri Teleskop İle 7 Cüce Galaksi Keşfettiler

Astronomlar, telefoto lenslerini bir araya getirerek geliştirdikleri yeni teleskop ile sipral bir galaksiyi araştırırken yakın çevreye yaklaşık 7 adet cüce galaksi keşfettiler. Keşfedilen galaksilerin karanlık maddenin ve galaksinin evrimleşme sürecinin anlaşılmasına ışık tutacağı düşünülmekte.

Gökbilimciler Geliştirdikleri Teleskop İle Yedi Cüce Galaksi Keşfettiler

Gökbilimciler Geliştirdikleri Teleskop İle 7 Cüce Galaksi Keşfettiler

Yeni teleskobu geliştiren astronomlar olan Yale Üniversitesi’nden Pieter van Dokkum, Toronto Üniversitesi’nden Roberto Abraham ve Yale Üniversitesi’nde öğrenci olan Allison Merrit dizayn ettikleri robotik teleskobun içinde yer alan sekiz telefoto lens ile dağılan ışıkları bastırarak daha net bir görüntü eldesini sağladılar. Lenslerin yapısının böcek göz yapısına benzerlik göstermesi nedeniyle Dragonfly ismi verilen teleskop spor müsabakalarında kullanılan lenslerle benzer özeliklere sahip.

Yapılan keşfin sadece buz dağının ucu olduğunu söyleyen araştırmacılar daha bir çok galaksinin keşfedilmek üzere beklediğini ifade ettiler. Araştırmacılara başarıları ardından gelecek çalışmalarında Hubble Uzay Teleskobu’nda çalışabilmeleri için fırsat verileceği ifade edildi.

Çalışmanın yazarlarından  Allison Merrit, “Artık her gece yeni keşifler bizi bekliyor olacak, neler daha keşfedebileceğimizi zaman gösterecek.” şeklinde açıklama yaptı.

Kaynak: Yale Üniversitesi

Yazan - Jul 15 2014. Kategori Genel, Haberler, Uzay. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “Gökbilimciler Geliştirdikleri Teleskop İle 7 Cüce Galaksi Keşfettiler”

  1. Ahmet

    Önemli gelişme bence.

Yorum yaz

Güncel Teknoloji ve Bilim Haberleri, Türkiye ve Dünyada'ki Teknolojik ve Bilimsel Gelişmeleri Yakından Takip Edebilmek İçin Bizi Takip Edebilirsiniz. Teknolojikgelismeler.net adresimizde son dönemde önem kazanan sağlık, yapay zeka, nanoteknoloji, biyoteknoloji, alternatif enerjiler, uzay, robot dünyası, yazılım dünyası ve deneyler başlıkları altında bir çok yazıya ulaşmanız mümkün. Gelişen teknoloji ve bilimsel haberler ve gelişmeler ile birlikte keyifli zeka soruları ve oyunları, ilginç üretim videoları ve birbirinden farklı resimleri adresimizde bulabilirsiniz.

site yapım: İzmir Grafik E-Ticaret Haberleri