Giyilebilen Aygıtlarda Pillerin Yerini Alabilecek Enerji Üretebilen Giysiler

Günümüzde akıllı saatlerden, giyilebilen medikal cihazlara kadar çok geniş bir yelpazede olan giyilebilen aygıtların en büyük sorunu, kısa pil ömürleri nedeniyle istenilen sürelerde kullanılamamalarıdır. Bu sınırlamalar araştırmacıların geliştirdikleri yeni bir inovasyon ile ortadan kalkacak gibi görülüyor. Bilim adamlarının geliştirdikleri esnek ve dayanıklı kumaş, insan hareketlerinden elektrik enerjisi sağlayan bir özelliğe sahip.

Küçük bir LCD ekranı çalıştırmak için gerekli enerjiyi sağlayan inovatif giysi

Küçük bir LCD ekranı çalıştırmak için gerekli enerjiyi sağlayan inovatif giysiler

Sang-Woo Kim ve çalışma arkadaşları, robotik deri veya biyomedikal uygulamaların kullanımında önemli gelişmeler sağlayacak ultra esnek ve uzun ömürlü çalışan bir enerji kaynağı olan triboelectric nanogenerators “TNG” temelli bir sistem üzerine çalışmaktalar. Bu sistem günlük hareketlerden enerji elde etme prensibine dayanmakta. Nanoçubuklar ve silikon bazlı organik malzemeler ile kaplanmış gümüş bazlı kumaş ile elektrik eldesi mümkün. 12.000 kez yeniden enerji eldesi sağlanabilen bu inovasyonun yakın gelecekte günlük hayatımıza girmesi bekleniyor.

Kaynak: American Chemical Society

Yazan - Mar 31 2015. Kategori Alternatif Enerji, Biyoteknoloji, Dünya'da Teknoloji, Genel, Haberler, Nanoteknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Güncel Teknoloji ve Bilim Haberleri, Türkiye ve Dünyada'ki Teknolojik ve Bilimsel Gelişmeleri Yakından Takip Edebilmek İçin Bizi Takip Edebilirsiniz. Teknolojikgelismeler.net adresimizde son dönemde önem kazanan sağlık, yapay zeka, nanoteknoloji, biyoteknoloji, alternatif enerjiler, uzay, robot dünyası, yazılım dünyası ve deneyler başlıkları altında bir çok yazıya ulaşmanız mümkün. Gelişen teknoloji ve bilimsel haberler ve gelişmeler ile birlikte keyifli zeka soruları ve oyunları, ilginç üretim videoları ve birbirinden farklı resimleri adresimizde bulabilirsiniz.

site yapım: İzmir Grafik E-Ticaret Haberleri