Felçli Hastaların Rehabilitasyonunda Kullanılabilecek Robot Yardımcılar

Hertfordshire Üniversitesinden ve Avrupalı araştırmacılardan oluşan bir ekip, felçli hastaların rehabilitasyon süreçlerine destek amaçlı günlük hayatlarında kullanabilecekleri bir prototip robot eldiven geliştirdi.

robot eldiven

Felçli Hastaların Tedavisinde Kullanılan Robot Eldiven

3 seneyi aşkın yapılan çalışmada el ve el bileğinin tekrarlı hareketlerle egzersizine imkan sağlayan bir prototip eldiven geliştirildi. Yapılan egzersiz ve çalışmaları kaydedebilen cihaz terapiste periyodik olarak veya istendiği anda hastanın egzersiz ve performans verilerini gönderebilmekte. Yaklaşık 4,5 milyon Euroluk projenin yöneticilerinden Dr. Farshid Amirabdollahian, projenin temel amacının felçli hastalar için evde robotlu sistemler ile terapi desteği sağlamak olduğunu ifade etti. 30 hasta üzerinde yapılan çalışmada; evde haftada yapılan 100 dakikalık terapinin kol ve el fonksiyonlarında gelişmeye destek sağladığı görüldü. Prototip aşamasını geçen ekip, seri üretim için çalışmalara başladılar.

Yazan - Mar 24 2015. Kategori Biyoteknoloji, Genel, Haberler, Robot Dünyası, Sağlık ve Tıp. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Güncel Teknoloji ve Bilim Haberleri, Türkiye ve Dünyada'ki Teknolojik ve Bilimsel Gelişmeleri Yakından Takip Edebilmek İçin Bizi Takip Edebilirsiniz. Teknolojikgelismeler.net adresimizde son dönemde önem kazanan sağlık, yapay zeka, nanoteknoloji, biyoteknoloji, alternatif enerjiler, uzay, robot dünyası, yazılım dünyası ve deneyler başlıkları altında bir çok yazıya ulaşmanız mümkün. Gelişen teknoloji ve bilimsel haberler ve gelişmeler ile birlikte keyifli zeka soruları ve oyunları, ilginç üretim videoları ve birbirinden farklı resimleri adresimizde bulabilirsiniz.

site yapım: İzmir Grafik E-Ticaret Haberleri