Çizgi Kamera İle Gerçek Zamanlı ve 3 Boyutlu Olarak Manyetik Alan Ölçümü

Fraunhofer Enstitüsünden bilim adamları, gerçek zamanlı olarak manyetik alan ölçmek için yüksek çözünürlüklü bir manyetik çizgili kamera geliştirdiler. Geliştirilen kamera ile insan gözünün göremediği, jenaratörler ve motorlar gibi manyetik sistemlerdeki alan çizgilerinin görülmesi mümkün. Özellikle mıknatıs üretimi gibi endüstri uygulamalarında kullanılabilecek bu ürün ilk defa Münih’te 2014 yılında düzenlenen Elektronica fuarında tanıtıldı.

Çizgi Kamera İle Gerçek Zamanlı ve 3 Boyutlu Olarak Manyetik Alan Ölçümü

Çizgi Kamera İle Gerçek Zamanlı ve 3 Boyutlu Olarak Manyetik Alan Ölçümü

Manyetik alan sensörleri günlük hayatımızın bir parçası olmasına karşın, çoğumuz bu sensörlerden haberdar değiliz. Bu teknoloji; ağır yükle yüklenen araçların farlarını otomatik olarak ayarlamasında, bulaşık makinalarının konsantirik olarak çalışmasında, emniyet kemeri doğru takılmadığında sürücüyü uyaran mekanizmalarda vb. daha birçok alanda kullanılmaktadır.

Dönme açısı sensörleri, ayrılık, pozisyonel sensörler ve devir sensörleri gibi bir çok endüstri dalında kullanılan sensörler için uygulanabilecek yeni kamera sistemi ile ölçüm işlemi 1 milisaniyede gerçekleşirken, saniyede 1000 adet görüntü almak mümkün.

Manyetik çizgi kamera kullanarak, birbirinden 2.5 mm aralıklı 32 pozisyonda manyetik alanın kuvveti ve yönünü tespit etmek mümkün. Böylece alan çizgileri 8 santimetrelik bir mesafe boyunca, hat boyunca görünür hale gelebilir, izlenebilir ve kaydedilebilir. Geliştirilen kamera bir usb bağlantısı ile bilgisayara bağlamak mümkün.

İmalat sürecinde de kullanılan mıknatısların güvenli bir şekilde çalışması kalitenin güvence altına alınması sürecinde çok önemli yer tutmaktadır. Şimdiye kadar bu süreci sağlamak maliyetli ve zaman alıcı olmuştur. Almanya’daki Fraunhofer Enstitüsündeki araştırmacıların geliştirdiği, gerçek zamanlı olarak manyetik alanları ölçebilen ve hızlı bir şekilde arızalı mıknatısları algılayabilen çizgi kamera ile ilk kez endüstriyel prosesler içine bu tür bir manyetik testi entegre etmek mümkün hale geldi.

Kaynak: Phys.org

Yazan - Apr 6 2015. Kategori Dünya'da Teknoloji, Genel, Haberler, Teknolojik Ürünler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Güncel Teknoloji ve Bilim Haberleri, Türkiye ve Dünyada'ki Teknolojik ve Bilimsel Gelişmeleri Yakından Takip Edebilmek İçin Bizi Takip Edebilirsiniz. Teknolojikgelismeler.net adresimizde son dönemde önem kazanan sağlık, yapay zeka, nanoteknoloji, biyoteknoloji, alternatif enerjiler, uzay, robot dünyası, yazılım dünyası ve deneyler başlıkları altında bir çok yazıya ulaşmanız mümkün. Gelişen teknoloji ve bilimsel haberler ve gelişmeler ile birlikte keyifli zeka soruları ve oyunları, ilginç üretim videoları ve birbirinden farklı resimleri adresimizde bulabilirsiniz.

site yapım: İzmir Grafik E-Ticaret Haberleri