Çevresel Uyaranları Algılayan ve Bunlara Tepkiler Verebilen Robot

Bilim adamları çevresel uyaranları algılayan ve bunlara tepkiler verebilen bir robot geliştirdiler. Sistemin çalışma prensibi için bal arısının sinir ağı modeli kullanıldı. Robot üzerine entegre edilen bilgisayara bağlı kamera sayesinde bal arısının sensör motoruna benzer bir sistem oluşturuldu. Robotun kameradan gelen görüntülere geliştirilen program dahilinde tepkiler verdiği görüldü.

Bal Arısı Sinir Ağı Modeline Göre Hareket Eden Robot

Bal Arısı Sinir Ağı Modeline Göre Hareket Eden Robot

Çalışmada duvara monte edilen kırmızı ve mavi nesnelere yaklaşan robota, örneğin sadece kırmızı renge sahip bir nesne için yapay sinir ağında bir ödül sensörü ile bir flash etkisi oluşturuldu. Bir sonraki nesnenin rengi kırmızı ise robotun ilgili nesneye yaklaştığı, mavi renk olduğunda ise geri doğru kaçtığı gözlemlendi.

Bilim adamları bir sonraki aşamada robotlara daha fazla öğrenme ilkesi ilave ederek sinir ağını genişletmeyi planlamakta. Bu sayede daha özerk robotlar üretmek mümkün olabilecek.

Kaynak: Freie Universitaet Berlin

Yazan - Mar 2 2014. Kategori Genel, Haberler, Robot Dünyası. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Güncel Teknoloji ve Bilim Haberleri, Türkiye ve Dünyada'ki Teknolojik ve Bilimsel Gelişmeleri Yakından Takip Edebilmek İçin Bizi Takip Edebilirsiniz. Teknolojikgelismeler.net adresimizde son dönemde önem kazanan sağlık, yapay zeka, nanoteknoloji, biyoteknoloji, alternatif enerjiler, uzay, robot dünyası, yazılım dünyası ve deneyler başlıkları altında bir çok yazıya ulaşmanız mümkün. Gelişen teknoloji ve bilimsel haberler ve gelişmeler ile birlikte keyifli zeka soruları ve oyunları, ilginç üretim videoları ve birbirinden farklı resimleri adresimizde bulabilirsiniz.

site yapım: İzmir Grafik E-Ticaret Haberleri