Acaba Kendi Başınıza Kalıp Gerçekten Düşünebiliyor Muyuz ?

Yapılan yeni bir çalışmaya göre, günümüzde insanların çoğu dış dünyaya odaklanarak yaşamakta ve yalnız başlarına düşünerek vakit harcamaktan pek hoşlanmamaktadırlar.

Acaba Kendi Başınıza Kalıp Gerçekten Düşünebiliyor Musunuz

Acaba Kendi Başınıza Kalıp Gerçekten Düşünebiliyor Musunuz

Virginia Üniversitesi’nin öncülüğünde yapılan yeni bir psikolojik araştırmaya göre, çoğu insanın kendi içinde rahat olmadığı tespit edildi.

Virginia Üniversitesi’nden Timothy Wilson, ark. ve Harvard Üniversitesi’nden araştırmacılar belli yaş aralıkları için yaptıkları çalışmada katılımcıların 6 ila 15 dakika arasında bir odada; telefon, okuyacak veya yazacak bir materyal olmadan kendileriyle yalnız kalarak düşünmelerini istemişler, bu süre sonunda katılımcılara sorular yöneltmişlerdir. Alınan cevaplara göre katılımcıların bu durumdan pek hoşlanmadıkları, düşünmek yerine başka şeyler yapmak istediklerini tespit etmişler ve yaşları 18 ila 77 arasında olan katılımcıların büyük çoğunluğunda benzer eğilim olduğu gözlemlemişlerdir.

Katılımcıların çoğunun daha çok müzik dinlemek veya bir akıllı telefon kullanarak harici aktiviteler yapmaktan zevk aldığı, hatta bazılarının yalnız kalıp düşünmek yerine hafif elektrik şoku verilerek elektriği hissettiklerinde bir butona basmayı tercih ettiği gözlemlenmiştir.

Bu çalışmada, Amerikalıların çoğunun zamanını televizyon izleyerek, sosyalleşerek veya okuyarak geçirmekte oldukları, rahatlamak ve düşünmek için çok az vakit ayırdıkaları tespit edilmiştir. Hatta anlamsız aktiviteler yapmak bile oturup yalnız başına düşünmeye göre daha fazla tercih edilmiştir.

Çalışmanın öncülerinden Wilson; “İnsanlar gündüz düşlerini ve fantazileri severler ama bu spontane geliştiği durumlarda zevkli olmaktadır, ama insanlara düşünmesi gerektiği söylendiğinde bu pek eğlenceli görülmemektedir. Zihnimiz dünya ile meşgul olacak şekilde tasarlanmıştır, biz kendi başımıza olsak da odağımız yine dış dünyadadır ve meditasyon veya düşünce tekniklerinin uygulanması yerine insanların çoğu dış dünyadaki faaliyetleri daha fazla tercih etmektedirler” şeklinde konuyu açıklamıştır.

Kaynak: Sciencedaily

Makale Referansı: T. D. Wilson, D. A. Reinhard, E. C. Westgate, D. T. Gilbert, N. Ellerbeck, C. Hahn, C. L. Brown, A. Shaked. Just think: The challenges of the disengaged mind.Science, 2014; 345 (6192)

 

Yazan - Jul 7 2014. Kategori Deneyler, Genel, Haberler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Güncel Teknoloji ve Bilim Haberleri, Türkiye ve Dünyada'ki Teknolojik ve Bilimsel Gelişmeleri Yakından Takip Edebilmek İçin Bizi Takip Edebilirsiniz. Teknolojikgelismeler.net adresimizde son dönemde önem kazanan sağlık, yapay zeka, nanoteknoloji, biyoteknoloji, alternatif enerjiler, uzay, robot dünyası, yazılım dünyası ve deneyler başlıkları altında bir çok yazıya ulaşmanız mümkün. Gelişen teknoloji ve bilimsel haberler ve gelişmeler ile birlikte keyifli zeka soruları ve oyunları, ilginç üretim videoları ve birbirinden farklı resimleri adresimizde bulabilirsiniz.

site yapım: İzmir Grafik E-Ticaret Haberleri