3D Yazıcı İle Bakteri Metropolleri Oluşturma

3D yazıcı sistemlerinde kullanılan lazer ışını sayesinde, 3 boyutlu bakteri kolonilerini jelimsi topaklardan oluşturmak mümkün.

Bakteriler bir araya gelerek biyofilm denilen ince bir yapı oluşturabilirler. Bu yapılar insan dişlerinde, kistik fibroz hastalarının akciğerlerinde yerleşip antibiyotiklere karşı direnç gösterebilir.

Kırmızı Bakteri Kolonileri İle Yazılan Piramit Yapılar İçerisine Yeşil Bakteri Kolonileri Yerleştirildi

Kırmızı Bakteri Kolonileri İle Yazılan Piramit Yapılar İçerisine Yeşil Bakteri Kolonileri Yerleştirildi

Austin Texas Üniversitesi’nden Biyomühendis Jason Shear’a göre; 3D modelleme sayesinde bakteri kolonilerinin çalışma şekillerini ve bu sayede  ilaç kullanımını ortadan kaldırılabilir.

Araştırmacılar, jelatin kutular içerisine yaptıkları çörek ve piramit yapılar sayesinde bakterileri kolonileri oluşturdular. Diş bakterileri üzerinde uygulanan antibiyotik tedavisinde, oluşturulan bu bakteri yapıları bir kalkan yapı haline geldiler. İçte kalan bakterileri koruyan bu tabaka ile ilgili bildiri Ulusal Bilimler Akademisi Tutanaklarında 7 Ekim 2013 de yayınlandı.

Gelecekte bu yapılar antibiyotik direncinin arttırılması araştırmalarında kullanılabilecek.

Kaynak: sciencenews

Yazan - Oct 17 2013. Kategori 3D Yazıcılar, Deneyler, Genel, Haberler, Sağlık ve Tıp. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Güncel Teknoloji ve Bilim Haberleri, Türkiye ve Dünyada'ki Teknolojik ve Bilimsel Gelişmeleri Yakından Takip Edebilmek İçin Bizi Takip Edebilirsiniz. Teknolojikgelismeler.net adresimizde son dönemde önem kazanan sağlık, yapay zeka, nanoteknoloji, biyoteknoloji, alternatif enerjiler, uzay, robot dünyası, yazılım dünyası ve deneyler başlıkları altında bir çok yazıya ulaşmanız mümkün. Gelişen teknoloji ve bilimsel haberler ve gelişmeler ile birlikte keyifli zeka soruları ve oyunları, ilginç üretim videoları ve birbirinden farklı resimleri adresimizde bulabilirsiniz.

site yapım: İzmir Grafik E-Ticaret Haberleri